لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان برای پنجمین شب پیاپی با حضور پررنگ‌تر زنان ادامه یافت


عکس گرفته شده از یک ویدئو؛ حضور زنان در پنجمین شب اعتراضات خوزستان
عکس گرفته شده از یک ویدئو؛ حضور زنان در پنجمین شب اعتراضات خوزستان

با وجود گزارش‌های مردمی مبنی بر وجود اختلال گسترده اینترنت در ایران، به‌ویژه در استان خوزستان، ویدئوهای تازه‌تری از اعتراضات سراسری این استان جنوبی ایران در پنجمین شبانه‌روز پیاپی، به صدای آمریکا رسیده و یا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

  • حضور پررنگ‌تر زنان در اعتراضات خوزستان

گزارش‌ها از افزایش جمعیت معترضان و حضور پررنگ‌تر زنان در این اعتراضات در شب و روز دوشنبه حکایت دارند. در ویدئوهای منتشرشده از اعتراضات، صدای زنی به گوش می‌رسد که با تأکید بر مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات، خطاب به نیروهای امنیتی و انتظامی می‌گوید: «آقا چرا تیر می‌اندازی؟ اعتراضات سلمیه!»

در ویدئوی زیر، یک زن با خشم و شهامت با اعتراض به مأموران یگان ویژه موتورسوار آنها را از جمعیت دور می‌کند.

در این ویدئو نیز که زنان معترض در سوسنگرد را به تصویر کشیده، یکی از آنان می‌گوید: ما مسلمانیم و می‌خواهیم آزاده زندگی کنیم. هیچ چیز نخواستیم جز آب و این حق ماست!

تصاویری دیگر از حضور زنان در میان معترضان به بی‌آبی در خوزستان:

حمایت زنان از اعتراضات خیابانی در کوی علوی اهواز با به جا آوردن رسم «کل کشیدن»:

  • تیراندازی‌های مکرر در پنجمین شب اعتراضات خوزستان

در عین حال که بنا بر گزارش‌ها صدا و تصویر واضح و مکرر تیراندازی از سوی مأموران امنیتی و انتظامی در برابر اعتراضات مردمی مشاهده می‌شود، تصاویر نشان می‌دهد جوانان و نوجوانان معترض با پرتاب سنگ در دفاع از معترضان، مأموران را از جمعیت دور می‌کنند.

در شرح این ویدئو از اعتراضات دوشنبه در سوسنگرد نوشته شده است: می‌دانیم با تیر و تفنگ در مقابل ما می‌ایستید، شهادت در راه آزادی آرزوی ماست.

بنا بر گزارش‌ها، در یک ویدیوی منتسب به کوی علوی اهواز در حالی که یک مکان نامشخص به آتش کشیده شده است، گروهی از معترضان به زبان عربی شعاری به معنی «جانم فدای اهواز» سر می‌دهند.

در این ویدئو حضور نیروهای امنیتی و یگان ویژه نیروی انتظامی را در مقابل معترضان به بی‌آبی در کوت عبدالله، یکی از مناطق فقیرنشین خوزستان، مشاهده می‌کنید:

این ویدئو روشن کردن آتش در خیابان‌های اهواز توسط معترضان به بی‌آبی در خوزستان را نشان می‌دهد:

همچنین تصاویری از اعتراضات دوشنبه در شهر ویس در شمال اهواز منتشر شده است:

  • شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» در تهران

افزون بر تداوم اعتراضات در خوزستان، روز سه‌شنبه، ۲۹ تیر، جمعیتی از مردم تهران با تجمع در مترو صادقیه شعارهای «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» سر دادند.

  • یک مقام دولت آمریکا با پشتیبانی از حق ایرانیان برای تجمع مسالمت‌آمیز: اعتراضات در خوزستان را به‌دقت زیر نظر داریم

یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز گذشته گفت که ایالات متحده اعتراضات در خوزستان را به‌دقت زیر نظر دارد. او با پشتیبانی از «حقوق ایرانیان برای تجمع و ابراز نظر مسالمت‌آمیز»، تاکید کرد: «ما گزارش‌های مردبوط به اعتراضات در استان خوزستان، از جمله گزارش‌های حاکی از تیراندازی‌های نیروهای امنیتی به معترضان، را از نزدیک دنبال می‌کنیم.»

  • اعتراضات به شوشتر در شمال خوزستان و خرم‌آباد در استان لرستان کشیده شد

در پنجمین شب پیاپی اعتراضات سراسری مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی و نبود مدیریت کارآمد برای حل این بحران، مردم شوشتر در بخش شمالی خوزستان و خرم‌آباد در استان لرستان به حمایت از معترضان در دیگر شهرها برخاستند. بر اساس گزارش‌های تصویری شهروندان، در شهرهای مختلف تیراندازی‌های مکرر مشاهده و شنیده می‌شد.

بنا بر ویدئوهای ارسال‌شده از سوی مخاطبان برای صدای آمریکا و همچنین منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، روز و شب دوشنبه، دست‌کم در شهرهای اهواز، سوسنگرد، حمیدیه، شوشتر، اندیمشک، و رامهرمز تظاهرات و اعتراضات نسبت به نبود آب آشامیدنی و کشاورزی و خشک شدن محیط زیست جلگه خوزستان، در جریان بود.

تصویری که دوشنبه به وقت ایران از فرودگاه اهواز منتشر شده، اعزام نیروهای امنیتی و انتظامی به این منطقه را نشان می‌دهد. در این حال، هم‌زمان با آغاز ساعات اولیه سه‌شنبه به وقت ایران، کاربران شبکه‌های اجتماعی قطعی یا کندی اینترنت در خوزستان را گزارش کرده‌اند.

معترضان با سر دادن شعارهایی اغلب به زبان عربی، ضمن اعتراض به بی‌آبی، خواستار آزادی معترضان دستگیرشده طی روزهای گذشته و همچنین خواهان استعفای برخی مقامات استان شدند.

ویدئوی زیر اعتراض جوان در اهواز به همراه شعار دادن مشاهده می‌شود. هم‌زمان صدای تیراندازی‌های پی‌درپی به گوش می‌رسد.

در برخی مناطق، مانند ویدئوی زیر، معترضان با بستن جاده‌ها مقابل رسیدن نیروهای انتظامی و نظامی به مناطقی که اعتراض‌ها جریان داشت، مانع ایجاد کردند.

راوی این ویدئو که شب دوشنبه برای صدای آمریکا ارسال شده، می‌گوید اتوبان اهواز - اندیمشک به دلیل اعتراض به خشک شدن کارون بسته شده و از دست نیروی انتظامی هم کاری برنمی‌آید.

بر اساس این ویدئو، جوانان در کوی علوی اهواز، مرکز استان خوزستان، یک دوربین مداربسته شهری را از کار می‌اندازند.

تیراندازی مکرر در این ویدئو که مخاطبان برای صدای آمریکا ارسال کرده‌اند، شنیده می‌شود:

در این ویدئو تصاویری منتسب به پنجمین شب اعتراضات خوزستان در سوسنگرد را مشاهده می‌کنید.

ویدئویی دیگر از پنجمین شب اعتراضات در سوسنگرد:

کوی علوی اهواز، در پنجمین شب اعتراضات خوزستان:

تصاویری دیگر از اعتراضات گسترده نسبت به بی‌آبی خوزستان در کوی علوی در اهواز:

ویدئویی دیگر از سوسنگرد:

راوی این ویدئو می‌گوید: این‌جا رامهرمز است:

و باز هم ویدئوی دیگری از اعتراضات سوسنگرد:

شب پنجم اعتراضات در اهواز:

یک ویدئوی دیگر از سوسنگرد:

حمایت مردم خرم‌آباد در لرستان از اعتراضات گسترده در خوزستان:

ویدئویی از اعتراضات مردمی در شهرک جراحی ماهشهر:

هم‌زمان با پنجمین روز اعتراضات نسبت به بی‌آبی در خوزستان، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از مردم و نیروهای نظامی خواست از معترضان حمایت کنند و آنها را تنها نگذارند.

از سویی، مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی و همکار بخش فارسی صدای آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به نمونه‌هایی از موارد پیشین نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، گفت: «جمهوری اسلامی پاسخ اعتراضات مسالمت‌آمیز به بی‌آبی در خوزستان را با گلوله داده است.»

در جریان اعتراضات گسترده مردم خوزستان به بی‌آبی، تاکنون دست‌کم دو تن از معترضان کشته و تعدادی زخمی و بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG