لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

اعتراضات گسترده به بی‌آبی در خوزستان برای پنجمین شب پیاپی ادامه یافت


تداوم اعتراضات خوزستان در پنجمین روز پیاپی
تداوم اعتراضات خوزستان در پنجمین روز پیاپی

در پنجمین شب پیاپی اعتراضات سراسری مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی و نبود مدیریت کارآمد برای حل این بحران، مردم شوشتر در بخش شمالی خوزستان و خرم‌آباد در استان لرستان به حمایت از معترضان در دیگر شهرها برخاستند. بر اساس گزارش‌های تصویری شهروندان، در شهرهای مختلف تیراندازی‌های مکرر مشاهده و شنیده می‌شود.

بنا بر ویدئوهای ارسال‌شده از سوی مخاطبان برای صدای آمریکا و همچنین منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، روز و شب دوشنبه، ۲۸ تیر، دست‌کم در شهرهای اهواز، سوسنگرد، حمیدیه، شوشتر، اندیمشک، و رامهرمز تظاهرات و اعتراضات نسبت به نبود آب آشامیدنی و کشاورزی و خشک شدن محیط زیست جلگه خوزستان، در جریان بود.

تصویری که دوشنبه به وقت ایران از فرودگاه اهواز منتشر شده، اعزام نیروهای امنیتی و انتظامی به این منطقه را نشان می‌دهد. در این حال، هم‌زمان با آغاز ساعات اولیه سه‌شنبه ۲۹ تیر به وقت ایران، کاربران شبکه‌های اجتماعی قطعی یا کندی اینترنت در خوزستان را گزارش کرده‌اند.

معترضان با سر دادن شعارهایی اغلب به زبان عربی، ضمن اعتراض به بی‌آبی، خواستار آزادی معترضان دستگیرشده طی روزهای گذشته و همچنین خواهان استعفای برخی مقامات استان شدند.

ویدئوی زیر اعتراض جوان در اهواز به همراه شعار دادن مشاهده می‌شود. هم‌زمان صدای تیراندازی‌های پی‌درپی به گوش می‌رسد.

در برخی مناطق، مانند ویدئوی زیر، معترضان با بستن جاده‌ها مقابل رسیدن نیروهای انتظامی و نظامی به مناطقی که اعتراض‌ها جریان داشت، مانع ایجاد کردند.

راوی این ویدئو که شب دوشنبه برای صدای آمریکا ارسال شده، می‌گوید اتوبان اهواز - اندیمشک به خاطر اعتراض به خشک شدن کارون بسته شده و از دست نیروی انتظامی هم کاری برنمی‌آید.

بر اساس این ویدئو، جوانان در کوی علوی اهواز، مرکز استان خوزستان، یک دوربین مداربسته شهری را از کار می‌اندازند.

تیراندازی مکرر در این ویدئو که مخاطبان برای صدای آمریکا ارسال کرده‌اند، شنیده می‌شود:

در این ویدئو تصاویری منتسب به پنجمین شب اعتراضات خوزستان در سوسنگرد را مشاهده می‌کنید.

ویدئویی دیگر از پنجمین شب اعتراضات در سوسنگرد:

کوی علوی اهواز، در پنجمین شب اعتراضات خوزستان:

تصاویری دیگر از اعتراضات گسترده نسبت به بی‌آبی خوزستان در کوی علوی در اهواز:

ویدئویی دیگر از سوسنگرد

راوی این ویدئو می‌گوید: این‌جا رامهرمز است:

و باز هم ویدئوی دیگری از اعتراضات سوسنگرد:

شب پنجم اعتراضات در اهواز:

یک ویدئوی دیگر از سوسنگرد:

حمایت مردم خرم‌آباد در لرستان از اعتراضات گسترده در خوزستان:

ویدئویی از اعتراضات مردمی در شهرک جراحی ماهشهر:

هم‌زمان با پنجمین روز اعتراضات نسبت به بی‌آبی در خوزستان، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از مردم و نیروهای نظامی خواست از معترضان حمایت کنند و آنها را تنها نگذارند.

از سویی، مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی و همکار بخش فارسی صدای آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به نمونه‌هایی از موارد پیشین نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، گفت: «جمهوری اسلامی پاسخ اعتراضات مسالمت‌آمیز به بی‌آبی در خوزستان را با گلوله داده است.»

در جریان اعتراضات گسترده مردم خوزستان به بی‌آبی، تاکنون دست‌کم دو تن از معترضان کشته و تعدادی زخمی و بازداشت شده‌اند.

در ویدئویی زیر که یکی از کاربران توییتر تدوین کرده، صدای یک زن معترض را می‌شنویم که می‌گوید: «آقا چرا تیر می‌زنی؟ اعتراضات سلمیه (مسالمت‌آمیز است)!»

XS
SM
MD
LG