لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

ند پرایس: انتظار داریم دور هفتم مذاکرات احیای برجام برگزار شود


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید با این که هیچ چیز در دنیای سیاست قطعی نیست اما آمریکا انتظار دارد که دور هفتم مذاکرات احیای برجام نیز برگزار شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ تیر در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره تاثیر حضور یک رئیس جمهوری جدید و «برخی اقدامات ایران در منطقه» بر مذاکرات هسته‌ای وین گفت: مطمئنا در دنیای سیاست هیچ چیز قطعی نیست اما انتظار داریم هفتمین دور مذاکرات در زمان مناسب برگزار شود و وقتی مذاکرات آغاز شود تیم مذاکره کننده ما آماده مشارکت است.

او خاطرنشان کرد که تیم مذاکره کننده ایالات متحده درحال حاضر در آمریکا بسر می‌برد اما آماده است که در صورت شروع دور هفتم مذاکرات به وین برگردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته با اعتراض به قصد ایران برای تولید اورانیوم فلزی آن را گامی دیگر به عقب برای ایران در رابطه با توافق هسته ای دانسته بود، در حالی که آمریکا و «شرکا نیت خالصانه و تمایل خود به بازگشت به توافق را» نشان داده‌اند.

آقای پرایس گفته بود واشنگتن زمانی برای پایان مذاکرات وین در نظر نگرفته است اما از تونی بلینکن، وزیر خارجه، نیز نقل کرد که زمان نامحدود نخواهد بود.

در سوی مقابل نیز سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده در صورتی که در جریان مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران توافقی حاصل شود، دولت ابراهیم رئیسی به آن وفادار خواهد بود اما در عین حال گفت که «نهایی شدن توافق احیای برجام، منوط به اراده سیاسی طرف‌های دیگر برای اتخاذ تصمیمات سخت از سوی آن‌ها دارد.»

استقبال ضمنی از مذاکرات دولت افغانستان و طالبان در ایران

از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره جلسه نمایندگان دولت افغانستان و ‌گروه طالبان به میزبانی جمهوری اسلامی سوال شد و این که آیا ایالات متحده به «امیدوار به ایفای نقش مثبت ایران در آینده افغانستان» است؟ ند پرایس پاسخ داد که ما درباره نقش جمهوری اسلامی ایران نه خوش‌بین هستیم و نه بدبین بلکه برای برقراری صلح پایدار در افغانستان همسایگانش باید «نقشی سازنده» داشته باشند و آن چه ایران در تلاش است انجام بدهد و یا درحال انجام آن است می‌تواند سازنده باشد.

جلسه نمایندگان دولت افغانستان و ‌گروه طالبان در حالی که نیروهای نظامی آمریکایی آماده تکمیل خروج از افغانستان هستند و پیشروی طالبان در شمال آن کشور ادامه دارد، به میزبانی ایران برگزار شد.

XS
SM
MD
LG