لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

آمریکا قصد ایران برای تولید اورانیوم فلزی را نگران کننده خواند؛ سه کشور اروپایی: تهران از نقض برجام خودداری کند


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه شنبه ۱۵ تیر در یک کنفرانس خبری گفت قصد ایران برای تولید اورانیوم فلزی نمونه‌ای دیگر از عدم تبعیت ایران از تعهدات توافق هسته‌ای بین المللی سال ۲۰۱۵ است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه خبر داد رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در گزارشی به شورای حکام نوشته است جمهوری اسلامی ایران امروز به آن نهاد اطلاع داده است که قصد تولید اورانیوم فلزی دارد که طی چند مرحله صورت خواهد گرفت و زمان‌بر خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت این گامی دیگر به عقب برای ایران در رابطه با توافق هسته ای است در حالیکه آمریکا و «شرکا نیت خالصانه و تمایل خود به بازگشت به توافق را نشان داده‌ایم.»

پرایس هشدار داد که «اقداماتی چنین تحریک آمیز اهرمی در مذاکرات برای ایران نخواهد بود و صرفا نگرانی‌ها نسبت به فعالیت [اتمی] ایران را تشدید می کند. سخنگوی وزارت خارجه گفت «ما ایران را ترغیب می کنیم این رویه عمل خود را متوقف کند و برای به پایان رساندن آنچه در آوریل شروع کردیم و تاکنون ۶ دور مذاکرات صورت گرفته، آماده به مذاکرات بازگردد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن زمانی برای پایان مذاکرات وین در نظر نگرفته است اما از تونی بلینکن، وزیر خارجه، نیز نقل کرد که زمان نامحدود نخواهد بود.

پرایس گفت آمریکا بطور مرتب تاثیرات اقدام‌های ایران در نقض توافق را تحت نظر و بررسی دارد و «پیشرفت فعالیت‌های اتمی ایران بر موضع آمریکا نسبت به بازگشت به برجام تاثیرگذار خواهد بود زیرا یکی از فواید برجام طولانی شدن زمان گریز است که اگر از بین برود، آمریکا نیز در دیدگاه خود تجدید نظر خواهد کرد». سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هنوز واشنگتن به دیپلماسی پایبند است.

بیانیه سه کشور اروپایی: اقدامات اخیر ایران، پیشرفت‌های مذاکرات وین را تهدید می‌کند

سه کشور اروپایی هم با صدور بیانیه‌ای از اعلام اخیر آژانس در مورد ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه آمده است: «ما وزیران خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا نگرانی عمیق خود از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تایید این که ایران گام‌هایی برای تولید اورانیوم فلزی برداشته، اعلام می‌کنیم. این یک نقض جدی از تعهدات ایران تحت توافق هسته‌ای برجام است. ایران هیچ‌گونه نیاز غیرنظامی معتبری برای تحقیق و پژوهش در مورد اورانیوم فلزی ندارد که گامی کلیدی برای تولید یک سلاح هسته‌ای است.»

در این میان، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه ای با تلویزیون کشورش خواست که طرفین مذاکرات از محور اصلی منحرف نشده و توجه خود را معطوف به احیای توافق هسته‌ای کنند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG