لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۰

وزیر دفاع آمریکا: کره شمالی از سلاح هسته‌ای استفاده کند، پاسخی محکم می دهیم


وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده روز جمعه به کره شمالی هشدار داد که اگر تصمیم به استفاده از سلاح هسته‌ای بگیرد، آنگاه با یک واکنش «محکم و مؤثر» روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیمز متیس که برای اطمینان خاطر دادن به کره جنوبی و ژاپن درباره پایبندی واشنگتن به تعهد خود در دفاع از همپیمانانش به منطقه سفر کرده است، این موضوع را در پایتخت کره جنوبی بیان کرد.

وی در سخنانی در محل وزارت دفاع کره جنوبی در سئول گفت که «هر حمله‌ای به ایالات متحده، یا متحدان ما، به شکست خواهد انجامید و هرگونه استفاده از سلاح هسته‌ای با یک پاسخ محکم و مؤثر روبرو خواهد شد.»

اظهارات امروز وزیر دفاع آمریکا در حالی بیان می‌شود که اخیرا نگرانی‌ها از آزمایش جدید موشکی بالیستیک توسط کره شمالی افزایش یافته است؛ آزمایشی که به نوشته رویترز می‌تواند چالشی زودهنگام برای دولت ترامپ باشد.

کره شمالی در سال گذشته میلادی ۲۰ بار دست به آزمایش موشکی زده و دو بار هم آزمایش هسته‌ای انجام داده است. اقدامی که با واکنش‌های جهانی، به ویژه از سوی آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و وضع تحریم های جدید، روبرو شد.

تهدیدهای پی در پی پیونگ یانگ علیه همسایه جنوبی اش و همپیمان اصلی آن یعنی ایالات متحده، موجب تقویت همکاری‌های دفاعی واشنگتن و سئول شده است؛ از جمله توافق بر سر استقرار سامانه ضدموشکی «تاد» در کره جنوبی.

جیمز متیس قرار است روز جمعه سئول را به مقصد توکیو پایتخت ژاپن، دیگر همپیمان آمریکا در منطقه شرق آسیا، ترک کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG