لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

محکومیت معاون اجرایی رئیس جمهوری اسلامی به انفصال از خدمات دولتی


محکومیت معاون اجرایی رئیس جمهوری اسلامی به انفصال از خدمات دولتی
محکومیت معاون اجرایی رئیس جمهوری اسلامی به انفصال از خدمات دولتی

حمید بقائی معاون اجرائی رئیس جمهور و رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور حکم دیوان عدالت اداری درباره خود را مبنی بر چهار سال انفصال از خدمات دولتی تأیید کرد.

خبرگزاریها به نقل از دیوان عدالت اداری گزارش کرده اند حمید بقایی در دوران ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دچار تخلفاتی شده که به دلیل خودداری بقایی از اجرای احکام صادره دیوان عدالت اداری این دیوان حکم به انفصال چهارساله از خدمت رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور داده است.

دیوان عدالت اداری می گوید حکم پیشین این دیوان مبنی بر بازگشت ۳۵ اثر ماندگار ثبت شده در فهرست آثار میراث فرهنگی به مالکانشان توسط حمید بقایی اجرا نشده بود.

منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری در این باره گفته است: «این که اموال و املاک مردم را ثبت می‌کنند و حوزه‌ مالکیت مردم را محدود می‌کنند، سبب می‌شود مردم با مشاهده‌ محدودیت، طرح شکایت کنند و ما نیز تصمیمات آن‌ها را نقض می‌کنیم.»

منتقدان و کارشناسان آثار باستانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور تحت ریاست حمیدبقایی را متهم به اهمال و ناکارآمدی در زمینه مرمت آثار باستانی کرده اند. این کارشناسان می گویند در این دوران به چندین اثر باستانی و ارزشمند ایران آسیب های جدی وارد شده است.

این کارشناسان می گویند: تخریب سقف آرامگاه کوروش کبیر، تخریب سنگفرش های مسجد وکیل شیراز، احداث سدسیوند، ویرانی کتیبه هخامنشی در جزیره خارک و تخریب سازه های آبی و ریزش پل باستانی گرگر شوشتر، تخریب کتیبه نقش رستم و جنجال گذر مترو از نقش جهان اصفهان از جمله مشکلات حادث شده در دوران ریاست حمید بقایی بر این سازمان بوده است.

تحلیلگران سیاسی ایران می گویند گرچه محکومیت انفصال از خدمات دولتی حمیدبقایی ناشی از عدم اجرای حکم بازگشت ۳۵ بنای ثبت شده به مالکانشان است، اما در واقعیت نشانه آشکار جنگ قدرت میان دو گروه درون ائتلاف اصولگرایان حاکم در ایران است.

XS
SM
MD
LG