لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

تذکر علی مطهری به دو وزیر به دلیل بازداشت خبرنگاران


علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی - آرشیو
علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی - آرشیو

علی مطهری نماینده مجلس ایران به وزیران اطلاعات و دادگستری به دلیل بازداشت خبرنگاران توسط سازمان اطلاعات سپاه، تذکر داد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس، هیات رئیسه مجلس در جلسه علنی روز دوشنبه هنگام قرائت تذکرهای نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی، به "تذکر علی مطهری نماینده تهران به وزیران دادگستری و اطلاعات درباره توضیح علت بازداشت برخی خبرنگاران توسط اطلاعات" اشاره کرد.

به تازگی تعدادی از روزنامه نگاران از جمله عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، آفرین چیت ساز و سامان صفرزایی، توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند. برخی خبرگزاری‌های نزدیک به نهادهای امنیتی، اتهام این خبرنگاران را "عضویت در شبکه نفوذ" و "جاسوسی" عنوان کرده‌اند.

علی مطهری پیشتر نیز در سخنرانی خود در دانشگاه شیراز، به بازداشت خبرنگاران توسط سازمان اطلاعات سپاه اعتراض کرده و آن را غیرقانونی خوانده بود. او در یکی از مصاحبه‌های خود، بازداشت خبرنگاران توسط اطلاعات سپاه را خارج از وظایف این نهاد دانسته بود.

در پی این بازداشت ها، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنانی به این اقدام انتقاد کرد و گفت "بیخودی نرویم از اینجا، از آنجا، یک نفر یا دو نفر را به بهانه‌ای بگیریم و برای آنها پرونده‌سازی کنیم و بعد بیاییم این پرونده را در کشور بزرگ کنیم. بعد بگوییم این خط، خط نفوذ است."

این سخنان رئیس جمهوری، انتقاد تند صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران را به همراه داشت.

XS
SM
MD
LG