لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

تاکید اوباما بر اهمیت ان پی تی


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اخیرا در بیانیه ای که کاخ سفپد در سالگرد تصویب پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی صادر کرد، گفت چهل و پنج سال پیش، ان پی تی به اجرا درآمد. از برکت کوشش ها و تعهد جمعی، پیمان به شالوده ای برای رژیم ممنوعیت کاربرد تسلیحات اتمی تبدیل شده است، صلح و امنیت بین المللی را تقویت می کند و راه را بر کسترش تسلیحات اتمی می بندند، در همین حال کاربرد صلحجویانه انرژی اتمی را تشویق می کند.

امروز، موجودی اتمی آمریکا نسبت به دوره جنگ سرد، ۸۵ درصد کاهش یافته است، که از دهه ۱۹۵۰ دیده نشده است.

پرزیدنت اوباما گفت ایالات متحده آمریکاخواهان صلح و امنیت در جهان بدون تسلیحات اتمی است. ان پی تی امروز همچنان یک پایه و اساس است، و کوشش های ما برای رسیدن به هدف خلع سلاح اتمی نمی تواند موفق شود، مگر این که با یگدیگر برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی و رعایت کامل پیمان همکاری کنیم.

آمریکا به تعهدات خود در ان پی تی عمل می کند و متعهد است آن را پیش ببرد.

رئیس جمهوری گفت « ایالات متحده نقش تسلیحات اتمی را در حفظ امنیت کاهش داده و از اندازه زرادخانه اتمی خود کاسته است. تعهد ما به پیمان منوعیت گسترس تسلیحات در مرکز کوشش های ما، همراه با شریکان گروه ۱+۵، برای رسیدن به توافق دیپلماتیک که ایران را از دستیابی به اسلحه اتمی باز می دارد، قرار دارد.

آژانس بین الملی انرژی اتمی نقش مهمی در تشویق کاربردهای سالم انرژی و فناوری اتمی بازی می کند.

آقای اوباما افزود «ما فقط زمانی می توانیم از منافع کامل کار برد صلحجویانه از انرژی اتمی برای پیشبرد توسعه و حفظ محیط زیست برخوردار شویم، که یقین پیدا کنیم انرژی اتمی غیرنظامی برای تولید اسلحه بکار نخواهد رفت.

آقای اوباما گفت ما در حالی که برای نهمین نشست بررسی ان پی تی آماده می شویم، آماده هستیم با دیگر امضاکنندگان این معاهده، برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز اجرای پیمانی که برای امنیت جهانی حیاتی است کار کنیم.

XS
SM
MD
LG