لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

آلن ایر: نتانیاهو ایده جدیدی برای حل پرونده هسته‌ای ایران ارائه نکرد


آلن ایر: می خواهیم در ده سال آینده به یک سال زمان لازم، برای گریز هسته ای ایران برسیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00
دانلود

سخنگوی وزرات خارجه ایالات متحده سخنرانی روز سه‌شنبه نخست زویر اسرائیل در کنگره آمریکا درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران را «خالی از فکر و ایده جدید» دانست، و گفت موضع وزارت خارجه در قبال سخنرانی اخیر بنیامین نتانیاهو، همان موضعی است که پیشتر باراک اوباما رئیس جمهوری اعلام کرده بود.

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا، در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت «نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در کنگره، درباره موضوع اصلی، یعنی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، هیچ فکر جدیدی مطرح نکرد.»

به گفته او وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری ایالات متحده فرصت نداشتند تا سخنرانی آقای نتانیاهو را تماشا کنند، اما متن این سخنرانی را دیده‌اند.

باراک اوباما روز گذشته، و اندکی پس از سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا، گفت که در سخنان بنیامین نتانیاهو هیچ مطلب جدیدی وجود نداشت، و او گزینه جایگزین عملی برای گفتگوها بر سر برنامه هسته‌ای ایران ارائه نکرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفتگوی خود با صدای آمریکا، افزود در حاشیه‌ گفتگوهای هسته‌ای ممکن است موضوع‌های مختلفی مطرح شود، اما در متن مذاکرات برای رسیدن به یک راه حل راضی‌کننده برای دو طرف، که در آن بتوان مطمئن شد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند، تلاش می‌کنند.

آلن ایر درباره محتوای مذاکرات جاری، با بیان این که بطور کلی کار مذاکره کنندگان این است که فاصله‌ها را کم کنند، افزود «ما تلاش می‌کنیم که بتوانیم نظام راستی آزمایی همه جانبه‌ای را تنظیم کنیم، که بر اساس آن مطمئن باشیم ایران نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در توضیح گفت که در این بین، روشن است که ایران نیز می‌خواهد در قبال توافق هسته‌ای، تحریم‌های بین‌المللی مربوط به برنامه هسته آن کشور، برداشته شود. بنابراین هر دوطرف تلاش می‌کنند تا به چنین اهدافی دست پیدا کنند.

به گفته آقای ایر، ایالات متحده در پی آن است که در توافق هسته‌ای احتمالی با مدت زمان دو رقمی (دست کم ۱۰ ساله)، زمان گریز هسته‌ای ایران از نظارت را به دست کم یک سال برساند. وی همچنین افزود «اگر چنین توافقی با یک نظام راستی‌آزمایی شدید همراه باشد، توافق خوبی است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تصمیم کنگره برای وضع تحریم‌های جدید علیه برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت «ما بارها در گذشته تاکید کرده‌ایم و باز هم تاکید خواهیم کرد که اکنون، زمان مناسبی برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران توسط کنگره نیست.»

آقای ایر افزود «اگر چنین تحریمی در کنگره تصویب شود، رئیس جمهوری آن را وتو خواهد کرد، چرا که ما در حین مذاکرات هستیم و این مذاکرات بهترین راه برای رسیدن به یک راه حل برای برنامه هسته‌ای ایران است. بنابراین ما نباید روند آن را مختل کنیم.»

وی در ادامه تاکید کرد که در حال حاضر، وضع تحریم‌های جدید لزومی هم ندارد.

XS
SM
MD
LG