لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

نتانیاهو خطاب به اوباما: راه حل عملی ارائه کردم


نتانیاهو خطاب به اوباما: راه حل عملی ارائه کردم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

سخنان روز سه‌شنبه نخست وزیر اسرائیل در نشست مشترک کنگره آمریکا، واکنش کاخ سفید را به دنبال داشت. باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به اظهارات بنیامین نتانیاهو گفت نکته تازه‌ای در سخنان او وجود نداشت؛ هرچند نخست وزیر اسرائیل مدعی است که به اعضای کنگره راه حل عملی را نشان داده است.

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی روز گذشته خود با تاکید بر حمایت‌های رؤسای جمهوری آمریکا از هری ترومن تا باراک اوباما در دفاع از اسرائیل، گفت او همیشه سپاسگزار حمایت‌های پرزیدنت اوباما خواهد بود، اما در بخش عمده سخنانش به برنامه هسته‌ای ایران و توافق احتمالی واشنگتن و تهران پرداخت.

وی با برشمردن رفتارهای جمهوری اسلامی دلیل مخالفت خود با توافقی که قرار است پیرو گفتگوهای جاری میان ایران و آمریکا و درهفته‌های پایانی مهلت توافق صورت گیرد، را اعلام کرد و آن را یک «توافق بد» نامید که نباید انجام شود.

نخست وزیر اسرائیل گفت «دوستان! بیش از یک سال است که ما همواره گفته‌ایم توافق نکردن بهتر از یک توافق بداست. و حالا می‌گوئیم این یک توافق بد است. ما بدون این توافق در موقعیت بهتری خواهیم بود.»

باراک اوباما که در سخنرانی نخست وزیر اسرئیل در کنگره حضور نداشت، در واکنش گفت نکته تازه یا راه حل عملی‌تر از گفتگوهای جاری در سخنان وی وجود نداشت. رئیس جمهوری آمریکا محور اصلی سیاست خارجی دولت خود را، از همان آغاز، تلاش در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای توصیف کرد.

آقای اوباما روز گذشته و پس از سخنرانی آقای نتانیاهو، با اشاره به توافق موقت با ایران در برنامه هسته‌ای، گفت ایران در این مدت بخشی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و دربخش‌هایی هم عقبگرد داشته است.

اما بنیامین نتانیاهو در بازگشت به اسرائیل به این سخنان آقای اوباما واکنش نشان داد و گفت او راه حل عملی را ارائه کرده و اکنون قانونگذاران آمریکا درک می‌کنند که چرا توافق مورد بحث، بد است.

نخست وزیر اسرائیل بدون دیدار از کاخ سفید رهسپار کشورش شد. کاخ سفید برنامه ای برای دیدار رئیس جمهوری آمریکا با آقای نتانیاهو پیش بینی نکرده بود.

XS
SM
MD
LG