لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

تلاش مذاکره‌کنندگان برای دستیابی به توافق سیاسی تا پیش از نوروز


تلاش مذاکره‌کنندگان برای دستیابی به توافق سیاسی تا پیش از نوروز
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

در حالی که وزیران خارجه و انرژی ایالات متحده شهر مونترو را به مقصد ریاض ترک کرده‌اند، مذاکره‌کنندگان ایرانی برای شرکت در نشستی با گروه ۱+۵ در سوئیس ماندند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی، برای دیدار با پادشاه سعودی راهی عربستان شد. او پیش از ترک محل مذاکرات هسته‌ای، به خبرنگاران گفت مذاکرات پیشرفت‌هایی داشته اما اختلاف‌های چشم‌گیر همچنان ادامه دارد.

آقای کری تاکید کرد که هیچ یک از عوامل بیرونی یا سیاسی او را از پیشبرد گفتگوهای هسته‌ای منحرف نمی‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده یادآور شد که هدف از مذاکرات جاری، رسیدن به هر نوع توافقی نیست، بلکه هدف رسیدن به توافقی است که امنیت همه را تضمین می‌کند، در طول زمان پایدار باشد و صلح آمیز بودن و ماندن برنامه‌ هسته‌ای ایران را تضمین کند.

او اضافه کرد: «هر توافق هسته‌ای با ایران زمان گریز هسته‌ای را افزایش می‌دهد.»

به گفته آقای کری هنوز هیچ‌کس برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران، راه حلی غیر از مذاکرات ارائه نداده است.

با وجود آن که وزیر خارجه آمریکا مونترو را ترک کرده است، اما مذاکرات اتمی در سوئیس ادامه خواهد داشت. هیات ایرانی قرار است بعد از ظهر چهارشنبه با معاونان وزرای خارجه سه کشور اروپایی دیدار کند. روز پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه نیز، نشست ایران و گروه ۱+۵ در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر گفته شده است جان کری پس از دیدار با پادشاه عربستان و سفر به لندن، به پاریس خواهد رفت تا با همتایان بریتانیایی، آلمانی و فرانسوی خود دیدار داشته باشد.

احتمال دارد مذاکرات جاری تا یک روز قبل از عید نوروز ادامه یابد، تا مذاکره کنندگان بخت خود را برای دستیابی به یک توافق تا پیش از پایان سال خورشیدی آزمایش کنند.

همچنین گفته شده است که دور بعدی گفتگوهای هسته‌ای، از ۱۵ مارس (۲۴ اسفند ماه) از سر گرفته خواهد شد، اما محل آن هنوز تعیین نشده است.

ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پایان ماه مارس (۱۱ فرودین ۱۳۹۴) را فرصت دستیابی به یک توافق سیاسی، که چارچوبی برای توافق جامع هسته‌ای خواهد بود، تعیین کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG