لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

هاشمی رفسنجانی: دلواپسان با نتانیاهو «هم‌زبان» شده‌اند


رفسنجانی: دلواپسان امروز با نتانیاهو همزبان شده‌اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00
دانلود

سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نشست کنگره آمریکا واکنش‌هایی را نیز در تهران به همراه داشته است.

برخی تندروهای منتقد دولت حسن روحانی، اظهارات نخست وزیر اسرائیل را نقشه‌ای برای فشار بیشتر بر تهران می‌دانند و برخی هم مانند اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلح نظام، معتقد هستند که تندروهای داخل ایران با نتانیاهو «هم‌زبان» هستند.

عنوان نخست روز سه‌شنبه روزنامه کیهان، یکی از شاخص ترین رسانه‌های محافظه کار مخالف دولت روحانی، تاکید دارد «ماموریت نتانیاهو حمایت از توافق ژنو در پوشش مخالفت» است. به نوشته کیهان، مخالفت و حضور جنجالی نتانیاهو در آمریکا ترفند دوسویه اسرائیل و آمریکا است.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان، منصوب آیت الله علی خامنه‌ای است و دیدگاه‌های رهبر جمهوری اسلامی ایران را منعکس می‌کند. وی مدت‌ها است با مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی مخالفت می‌کند و اکنون ادعا می‌کند حضور جنجالی نخست وزیر اسرائیل تنها برای فریب تیم مذاکره کننده ایرانی است.

کیهان را شاید بتوان نماد گروهی از نمایندگان و فعالان سیاسی محافظه کار دانست که به «دلواپس ها» معروف شده‌اند. آنها بعد از روی کار آمدن حسن روحانی موقعیت خود را در خطر می‌بینند. تاکنون همایش‌هایی با عنوان «ما دلواپسیم» برگزار کرده‌اند و از توافق احتمالی دولت ایران با غرب و جامعه جهانی خشنود نیستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی که از مذاکرات و دولت روحانی دفاع می‌کند این دلواپسان را به همراهی با نتانیاهو متهم کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه گفته است «نتانیاهو آنجا اوباما را تهدید می‌کند، و اینجا هم دلواپسان می‌گویند که ما اسرار را می‌گوئیم. این دلواپسان با نتانیاهو همزبان شده‌اند.»

به گفته هاشمی رفسنجانی، تیم مذاکره کننده هسته‌ای مورد حمایت رهبر جمهوری اسلامی است.

با این که جنگ لفظی بین حامیان و مخالفان مذاکرات هسته‌ای در تهران ادامه دارد، موضع آیت الله خامنه ای تعیین کننده است. مذاکره کنندگان دولت حسن روحانی بدون تایید رهبر، به توافقی نخواهند رسید. آقای خامنه‌ای بارها نشان داده که در جزئی ترین مسایل هم نظر خود را اعلام می‌کند.

حتی اگر رهبر موضع علنی نگیرد، چهره‌هایی از دلواپسان، مثل جواد کریمی قدوسی در مجلس، دیدگاه‌های او را بیان می‌کنند. دیدگاهی که در نهایت، مانند موضع نخست وزیر اسرائیل، مخالف توافق هسته‌ای ایران با جامعه جهانی است.

XS
SM
MD
LG