لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

رهبر جمهوری اسلامی ایران به رییس جمهوری آمریکا نامه نوشت


اگرچه ارسال این نامه توسط یک دیپلمات ایرانی تایید شده است اما گفته می‌شود محتوای این نامه هنوز محرمانه است.
اگرچه ارسال این نامه توسط یک دیپلمات ایرانی تایید شده است اما گفته می‌شود محتوای این نامه هنوز محرمانه است.

آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران طی نامه‌ای محرمانه به نامه رییس جمهوری ایالات متحده که در بین مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک ارسال شده بود، پاسخ داد.

بنابر گزارش وال استریت ژورنال که روز جمعه سیزدهم فوریه -۲۴ بهمن‌ماه- منتشر شده است، در هفته‌های اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران به نامه‌ای که باراک اوباما در ماه اکتبر برای وی ارسال کرده بود، پاسخ داده است. وال استریت منبع خبر خود را یک دیپلمات ایرانی بدون اشاره به نام وی ذکر کرده است.

در نامه‌ای که رییس جمهوری آمریکا برای این عالی‌ترین مقام ایرانی ارسال شده بود پیشنهادهایی در خصوص همکاری ایران و آمریکا برای مبارزه با گروه داعش در صورت حصول توافق هسته‌ای شده بود.

بنابر اشاره خبرگزاری رویترز به نقل از منبع این گزارش، اگرچه متن این نامه محترمانه تنظیم شده است اما اطلاعاتی در خصوص محتوای آن هنوز منتشر نشده. این در حالی است که کاخ سفید هم در این مورد هنوز اظهار نظری نکرده است.

پیشتر آیت‌الله خامنه‌ای در هفته که گذشت طی سخنانی اشاره کرده بود که در صورتی که آقای روحانی به یک توافق مستحکم برسد، وی با این توافق موافقت خواهد کرد. این در شرایطی است که مذاکرات هسته‌ای هنوز هم در ایران مخالفان زیادی دارد. عده‌ای در ایران بر این باورند که مذاکرات ایران و کشور‌های غربی به نوعی باج دادن به آن کشورها و عقب نشینی از مواضع بنیادین نظام است.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران از یک سو و کشورهای آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان از سوی دیگر در راستای راهبرد استفاده صلح آمیز ایران در حالی ادامه دارد که غرب تاکید می‌کند ایران باید به کشورهای طرف مذاکره ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای اش برای امنیت جهانی مخاطره آمیز نیست.

از سوی دیگر در طی روزهای گذشته رییس جمهوری ایالات متحده به دفعات اعلام کرده است که در طول مذاکرات اخیر ایران نه تنها به تعهدات خود در زمینه ارایه اطلاعات فعالیت‌های هسته‌ای خود عمل کرده است بلکه از حجم تولید اورانیوم غنی شده خود نیز کاسته است.

در سمت مقابل نیز در طول مذاکرات بخشی از محدودیت‌های اقتصادی ایران و معاملات با ایران برداشته شده است، هم‌چنین مقداری از دارایی های این کشور که در راستای تحریم ایران مسدود شده بود نیز آزاد شده است اما در نهایت در صورت توافق کامل بر سر برنامه هسته‌ای ایران تمامی این محدودیت‌ها باید برداشته شده از جمله ایران بتواند صادرات نفت خود را افزایش دهد.

بر اساس آخرین توافق در آذرماه ۹۳ به دلیل نرسیدن به یک توافق جامع این مذاکرات هشت‌ماه تمدید شد. اما طرفین بر این باورند که در ماه اسفند همین سال -مارس ۲۰۱۵- باید نتایج مناسب را به دست بیاورند. این تمدید در نهایت در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶ به اتمام می‌رسد.

از سوی دیگر روز جمعه، احمد خاتمی امام جمعه تهران طی سخنانی در محل نماز جمعه اعلام کرده است که «ادامه حمله به مذاکره کننده‌گان هسته‌ای کار نادرستی است» وی در سخنان خود تاکیده کرده که مذاکره کننده‌گان بارها اعلام کرده اند که پیرو ولایت هستند.

او از تریبون نماز جمعه تهران هم‌چنین اشاره کرده که «نه مذاکرات فتح الفتوح است و نه فروختن کشور.» آقای خاتمی تاکنون یکی از منتقدان جدی اصلاح طلبان و دولت حسن روحانی بوده است.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که روز سوم مارس علیرغم عدم رضایت رییس جمهوری آمریکا در کنگره سخنرانی‌ خواهد کرد این مذاکرات را یک توافق بد و خطرناک می‌داند.

XS
SM
MD
LG