لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

جان کری بر تکمیل روند دیپلماسی اتمی با ایران تاکید کرد


جان کری، وزیر خارجه آمریکا بر تکمیل روند دپیلماسی اتمی با ایران به رغم مخالفت های اسرائیل تاکید کرد.

آقای کری روز یکشنبه یکم مارس -دهم اسفند- گفت آمریکا سزاوار این است که این فرصت را داشته باشد تا برای رسیدن به توافقی که مانع دستیابی ایران به تسلیحات اتمی می شود، تلاش کند.

از سوی دیگر جان کری روز شنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد برنامه اتمی ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد. به گفته مقامات ارشد، آنها همچنین در مورد سفر این هفته آقای نتانیاهو به واشنگتن صحبت داشته اند.

آقای کری روز یکشنبه گفت امیدوار است که سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره به یک «بازی سیاسی فوتبال» تبدیل نشود. او اما گفت بدیهی است که نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در آمریکا خوش آمده است.

وزیر خارجه آمریکا که در برنامه «این هفته» شبکه ای.بی.سی در مورد برنامه اتمی ایران صحبت می کرد، همچنین گفت بهتر است که برای حل این موضوع از دیپلماسی استفاده شود به جای آنکه از یک استراتژی نظامی بهره برد. او گفت همه معتقد هستند که استراتژی نظامی باید پس از به نتیجه نرسیدن همه روش های دپیلماتیک باشد.

آقای کری گفت نمی تواند وعده دهد که توافق جامع اتمی با ایران حاصل خواهد شد، اما اشاره کرد که «ما آزمایش می کنیم که آیا دیپلماسی می تواند مانع تولید این سلاح [اتمی] شود یا خیر.»

جان کری گفت: «ما بارها و بارها گفته ایم که توافق نکردن بهتر از توافق بد است. ما توافق بد نخواهیم کرد.»

او همچنین گفت امیدوار هستیم که دیپلماسی بتواند موثر باشد. وزیر خارجه آمریکا با اشاره به توافق اولیه اتمی قدرت های جهانی با ایران گفت با توجه به موفقیت در مورد توافق اولیه، ما مستحق این هستیم که فرصت یابیم که بدانیم آیا می توانیم به یک توافق مشابه خوب برای آینده برسیم یا خیر.

آقای کری برای دیدار با جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در این هفته، به سوئیس می رود.

در همین حال، نخست وزیر اسرائیل قرار است در سفر خود به ایالات متحده، در مورد برنامه اتمی ایران در کنگره آمریکا سخنرانی کند. او همچنین در «کمیته روابط سیاستگذاری عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به آیپک، لابی حامی اسرائیل در آمریکا سخنرانی می کند.

بنیامین نتانیاهو، سفرش به واشنگتن را یک ماموریت «تاریخی» و «سرنوشت ساز» خواند و گفت: «من فرستاده همه اسرائیلی ها هستم، حتی آنانی که با من مخالفند.»

کاخ سفید می گوید سخنرانی نخست وزیر اسرائیل، که به دعوت جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره انجام می شود، بدون هماهنگی با رئیس جمهوری آمریکا برنامه ریزی شده و تاثیری بر گفتگوهای اتمی با ایران نمی گذارد.

XS
SM
MD
LG