لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

نتانیاهو در اجلاس آیپک: ایران قصد نابودی اسرائیل را دارد


بنیامین نتانیاهو در آیپک: ایران قصد دارد اسرائیل را نابود کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در دومین روز کنفرانس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، سخنرانی کرد.

نتانیاهو سخنرانی اش را با این جملات آغاز کرد که روابط آمریکا و اسرائیل قوی تر از گذشته است.

او در مورد سخنرانی جنجال برانگیز خود که روز سه شنبه قرار است در کنگره آمریکا صورت بگیرد، گفت آن سخنرانی برای بی احترامی به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیست. نتانیاهو گفت از باراک اوباما به خاطر حمایت هایش از اسرائیل متشکر است.

او گفت من فردا در کنگره سخنرانی خواهم کرد، سخنرانی که هنوز انجام نشده در موردش قلم فرسایی زیادی شده است.

نتانیاهو گفت هدفش از سخنرانی در کنگره این نیست که اسرائیل وارد مسائل حزبی در آمریکا شود، بلکه هدفش از سخنرانی ایران است که به گفته او، مهمترین حامی تروریسم در جهان است. او گفت روسای حزب های دموکرات و جمهوریخواه همیشه با هم در حمایت از اسرائیل همکاری کرده اند. نتانیاهو اسرائیل را موضوعی فرا جناحی خواند.

بنیامین نتانیاهو، با نشان دادن نقشه ای از آنچه فعالیت های تروریستی ایران در جهان خواند، گفت ایران این اقدامات را بدون سلاح اتمی انجام داده است، تصور کنید ایران اتمی چه کارهایی می تواند انجام دهد. او گفت به عنوان نخست وزیر اسرائیل وظیفه دارد تا زمانی که فرصت وجود دارد، در این مورد صحبت کند.

نتانیاهو گفت می خواهد در مورد «رژیم ایران» صحبت کند که به گفته او، قصد نابودی اسرائیل را دارد و به جهان تروریسم صادر می کند و در حال توسعه توانایی تولید سلاح اتمی است، توانایی تولید سلاح های بسیار.

نتانیاهو گفت: من به عنوان نخست وزیر اسرائیل وظیفه دارم این خطرها را توضیح بدهم.

او گفت اسرائیل و آمریکا موافق این هستند که ایران سلاح اتمی نداشته باشد، اما در مورد چگونگی ممانعت ایران از دستیابی به سلاح اتمی اختلاف دارند.

نتانیاهو گفت من در مورد کشور ایران که در حال هضم کشور پشت کشور در خاورمیانه است صحبت خواهم کرد.

نتانیاهو گفت آمریکا در یکی از امن ترین مناطق جهان است، اما اسرائیل در خطرناک ترین منطقه جهان است. او گفت اسرائیل نگران بقای خود است. نخست وزیر اسرائیل گفت هیچ روزی وجود ندارد که به بقای کشور خود فکر نکند.

او گفت در حالی که مسیحیان در خاورمیانه سر بریده می شوند به جمعیت مسیحیان در اسرائیل افزوده می شود.

نتانیاهو گفت به رغم اختلافاتی که گه گاه وجود داشته، دوستی آمریکا و اسرائیل قوی تر از قبل شده است و در آینده هم قوی تر خواهد شد چرا که ارزش هایی که آمریکا و اسرائیل به آن متعتقدند، قوی تر از اختلافات است.

نتانیاهو گفت اختلافات در خانواده ناخوشایند است، اما ما (اسرائیل و آمریکا) همیشه یک خانواده هستیم.

یکی دیگر از سخنرانان آیپک، سوزان رایس، مشاور ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی است.

خانم رایس در حالی از جانب دولت باراک اوباما در کنفرانس آیپک حضور می یابد که هفته گذشته در سخنانی، به شدت از تصمیم آقای نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا انتقاد کرده بود و گفته بود اقدامات نخست وزیر اسرائیل «مخرب» است.

سوزان رایس در مصاحبه با چارلی رز، مجری یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفته بود نه تنها تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره باعث تأسف است، بلکه این امر به بافت روابط دو کشور آمریکا و اسرائیل نیز آسیب می رساند.

پیش از خانم رایس، سامانتا پاور سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه آیپک به ایراد سخنرانی پرداخت.

نخست وزیر اسرائیل، به دعوت جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، قرار است این هفته در کنگره آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران سخنرانی کند.

دولت باراک اوباما گفته است این دعوت بدون هماهنگی با کاخ سفید صورت گرفته و خلاف تشریفات رایج دیلپماتیک است. اما آقای نتانیاهو بر انجام این سخنرانی تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG