لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

تشدید درگیری های شرق اوکراین در آستانه مذاکرات صلح


تشدید درگیری های شرق اوکراین در آستانه مذاکرات صلح
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

در آستانه مذاکرات صلح اوکراین که با حضور رهبران اوکراين، روسيه، فرانسه و آلمان در مينسک، پايتخت بلاروس برگزار می شود، شرق اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته شاهد يکی از خونين ترين درگيری ها ميان نيروهای دولتی و جدایی طلبان طرفدار روسيه بود.

این درگیری ها به گفته تحليلگران، افق روشنی را که در روزهای گذشته با تلاش های ديپلماتيک فرانسه و آلمان گشوده شده بود، به تيرگی کشانده است.

در چند ساعت گذشته دست کم ۲۱ نفر ، غالباً سربازان ارتش اوکراين، کشته و ۷۸ تن دیگر در شرق اوکراين زخمی شده اند. رئيس جمهوری اوکراين روز چهارشنبه در واکنش به شدت درگيری ها اعلام کرد با ادامه اين اوضاع ممکن است در سرتاسر اوکراين وضعيت جنگی اعلام کند.

همزمان با مذاکرات قریب الوقوع رهبران چهار کشور اوکراين، روسيه، فرانسه و آلمان در بلاروس برای پايان جنگ اوکراين، گزارش ها حاکی از تشديد مواضع تهاجمی جدايی طلبان دارد. پترو پروشنکو، رئيس جمهوری اوکراين بامداد روز چهارشنبه اعلام کرد، با ادامۀ اين اوضاع آماده اعلام وضعيت جنگی در سراسر اوکراين است: «عده ای نمی خواهند صلح شود، خواهان ادمه جنگند، با کشتار مردم، جنگ و برهم زدن آرامش اوکراين می خواهند اعمال نفوذ کنند. اما ما نمی گذاريم به اين وضع ادامه دهند. ما جلوی جنگ را می گيريم، ما ملت صلح جويی هستيم و تمام جهان حامی ماست.»

شرق اوکراين در چند ساعت گذشته شاهد شديد ترين درگيری ها در ماه ها و روزهای اخير بوده است. سخنگوی وزارت دفاع اوکراين می گويد، تلفات انسانی و خسارات مالی زيادی به ويژه در دو شهر دونتسک و دبالتسو ببار آمده و ده ها نفر کشته و زخمی شده اند.

طرفداران روسيه در حالی بر ابعاد عمليات خود افزوده اند که مذاکرات صلح اوکراين بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی در بلاروس آغاز می شود. سخنگوی دفتر آنگلا مرکل شرکت او را در اين اجلاس تأييد کرده است.

رئيس جمهوری اوکراين می گويد اتحاديه اروپا در اين مذاکرات صدای واحدی دارد و با اين شرط اساسی در مذاکرات شرکت می کند که به برقراری آتش بس بی قيد و شرط در اوکراين بيانجامد. وی در پاسخ به خواست جدايی طلبان شرق اوکراين که خواهان استقلال از اوکراين و اعلام جمهوری خلق در مرز مشترک با روسيه اند، تأکيد کرد که اوکراين يک کشور واحد باقی خواهد ماند.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا که برای تصميم گيری در مورد کمک تسليحاتی به دولت اوکراين در انتظار نتيجه مذاکرات صلح مينسک است، روز سه شنبه در يک مکالمۀ تلفنی با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، از وی خواست تا در کاهش خشونت‌ها در شرق اوکراین که جدایی طلبان در آن منطقه مورد حمایت روسیه قرار دارند، همکاری کند.

آقای اوباما در این تماس تلفنی بر حمایت ایالات متحده از دولت مرکزی اوکراین و حفظ تمامیت ارضی این کشور بار دیگر تاکید کرد. رئيس جمهوری آمريکا در این تماس اشاره کرد که اگر روسیه به اقدامات تهاجمی خود در اوکراین نظیر اعزام نیروهای نظامی، اسلحه و حمایت مالی از جدایی طلبان ادامه دهد، هزینه‌های زیادی برای مسکو دربر خواهد داشت.

آقای اوباما در مصاحبه ای با وبسايت بازفد در ارتباط با سياست خارجی خود و ولاديمير پوتين گفته است «پوتين هنوز در عالم اتحاد شوروی سابق به سر می برد، او اينطور بار آمده است، رئيس کا گ ب بوده و تجربيات او در آن دوران شکل گرفته، در نتيجه از دريچه جنگ سرد به مسائل نگاه می کند.»

XS
SM
MD
LG