لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های بیشتر علیه روسیه موافقت کرد


دور تازه تحريم های اتحاديه اروپا بر روسيه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

در آستانۀ انجام مذاکرات صلح اوکراين و اميد تازه‌ای که به نتيجه تلاش‌های ديپلماتيک جاری در جهت رفع مسالمت‌آميز بحران اوکراین ايجاد شده، ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در مصاحبه با يک روزنامه مصری بار ديگر کشورهای غربی را مسئول ناآرامی‌های اوکراين دانست و گفت، کشورهای غربی عهد خود را در ارتباط با گسترش نیافتن ناتو شکسته، و کشورها را مجبور می‌کنند که بين روسيه و آنها يکی را انتخاب کنند.

آقای پوتين، پيشتر هشدار داده بود که دعوت به مذاکرات صلح اوکراین در پایتخت بلاروس، اگر جنبه اولتيماتوم داشته باشد، به مينسک نخواهد رفت.

همزمان، فرانسوا اولاند رئيس جمهوری فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد وزیران خارجه اتحاديه اروپا در نشست بلژيک با اعمال تحريم‌های بيشتر عليه روسيه توافق کرده‌اند، اما اجرای تحريم‌های تازه تا روشن شدن نتيجه مذاکرات صلح اوکراين که قرار است روز چهارشنبه در بلاروس انجام شود، به تعويق خواهد افتاد.

وزیران خارجه اتحاديه اروپا در نشست بروکسل همچنين خواستار آزادی نادژدا ساوچنکو خلبان زن اوکراينی شدند که از ماه ژوئن گذشته در جريان يک عمليات داوطلبانه در شرق اوکراين توسط جدايی‌طلبان طرفدار روسيه به اسارت گرفته و به روسيه منتقل شده است.

خانم ساوچنکو در روسيه به قتل دو روزنامه نگار روس متهم شده است، اما وکلای او اين اتهام را واهی خوانده و کل اين ماجرا را يک توطئۀ سياسی می‌دانند. وی نخستين خلبان زن در تاريخ اوکراين است و اوکراينی‌ها از او به عنوان يک قهرمان نظامی ياد می‌کنند.

نادژدا ساوچنکو در اعتراض به بازداشت خود از روز ۱۳ دسامبر گذشته (۲۲ آذر ماه) تاکنون، در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

در همین حال، آندری ليسنکو سخنگوی وزارت دفاع اوکراين روز دوشنبه اعلام کرد ۱۵۰۰ سرباز روس طی دو روز گذشته از طريق مرزهای تحت کنترل جدايی‌طلبان وارد خاک اوکراين شده‌اند.

به گفته او «در حال حاضر وضعيت دبالتسو از همه جا وخيم تر است. روس‌ها در طول روز ۱۳ بار مناطقی را در آنجا موشک باران کردند، ۵ مرتبه هم تلاش کردند به ما حمله کنند، اما موفق نشدند.»

روسيه ارسال جنگ افزار سنگين و نيروی نظامی به اوکراين را رد می‌کند اما کارشناسان غربی می‌گويند، وجود تعداد قابل توجه جنگ افزار‌های سنگين در شرق اوکراين، خلاف گفته‌های مسکو را ثابت می‌کند.

ساکنان دونتسک در شرق اوکراين نيز در تمام طول شب گذشته شاهد موشک باران‌های بی وقفه جدايی طلبان و نيروهای دولتی بودند. اين درگيری‌ها تلفات زيادی به همراه داشته است.

XS
SM
MD
LG