لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

اوکراین تخلیه تسلیحات سنگین را از مناطق مورد توافق آغاز کرد


یک سرباز اوکراینی بر روی یک تانک ارتشی در حومه شهر آرتمیفسک در شرق اوکراین - ۴ اسفند ۱۳۹۳
یک سرباز اوکراینی بر روی یک تانک ارتشی در حومه شهر آرتمیفسک در شرق اوکراین - ۴ اسفند ۱۳۹۳

ارتش اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد عملیات خارج کردن توپ‌های ۱۰۰ میلیمتری از خطوط تعیین شده درگیری را آغاز کرده است.

شورشیان نیز پیشتر اقدام مشابهی را اعلام کرده بودند. برخی از حبرنگاران گزارش دادند بیرون بردن تسلیحات سنگین از سوی جدایی طلبان را دیده‌اند، اما ناظران اروپایی هنوز آن را بطور مستقل تایید نکرده‌اند.

ارتش اوکراین اعلام کرده بود که حملات شورشیان جدایی طلب در سه روز گذشته کاهش یاقته است، اما روز پنجشنبه بار دیگر هشدار داد آنها همچنان به حمله به مواضع نیروهای دولتی ادامه می‌دهند.

در همین حال، وزیر خارجه روسیه به کشورهای غربی علیه وضع تحریم‌های جدید بر مسکو هشدار داد و گفت چنین تهدیدهایی نشان می‌دهد که غرب با دنبال کردن توافق آتش بس در شرق اوکراین مخالف است.

آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده‌اند اگر مسکو به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین پایان ندهد، با تحریم‌های سخت تری روبرو خواهد شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در یک نشست خبری، این تهدیدها را تلاش برای دور کردن توجه از نیاز به اجرای آتش بس خواند و گفت «در پس این حرف‌ها، عدم تمایل این کشورها و سازمان‌ها به آنچه در توافق مینسک تعیین شده، مشاهده می‌شود.»

همزمان دبیر کل ناتو گفت از نشانه‌های حاکی از کاهش درگیری‌ها در شرق اوکراین استقبال می‌کند و ابراز امیدواری کرد به آتش بس احترام گذاشته شود. با این حال ینس استولتنبرگ تاکید کرد که روسیه باید به حمایت از جدایی طلبان پایان دهد.

XS
SM
MD
LG