لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۷

ارتش اوکراين می گوید قادر به خروج تسليحات سنگين از دبالتسفه نيست


ارتش اوکراين می گوید قادر به خروج تسليحات سنگين از دبالتسفه نيست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

ارتش اوکراين روز دوشنبه اعلام کرد قادر به خروج تسليحات سنگين از دبالتسفه، شهر استراتژيک و محل اتصال کيف به شرق اوکراين نيست.

گزارش های رسيده از ادامه حمله های جدايی طلبان طرفدار روسيه به نيروهای دولتی اوکراين حکايت دارد.

حمله ها در حالی ادامه دارد که دو طرف روز یکشنبه - سوم اسفند ماه - در مورد توقف جنگ و خروج تسليحات سنگين از دبالتسفه به توافق رسيده بودند.

دولت اوکراين گفت با وجود توافق روز يکشنبه تا زمانيکه حمله های جدايی طلبان در دبالتسفه ادامه دارد، سخن از خروج تسليحات سنگين از منطقه بی معناست.

با این حال روز دوشنبه گزارش شد که سربازان ارتش اوکراين در حال ترک دبالتسفه به طرف شهر ديگری به نام آرتميوسک هستند.

يک سخنگوی ارتش اوکراين تأييد کرد روند خروج نيروهای ارتش به خاطر ادامه حمله های جدايی طلبان به کندی انجام می گيرد.

استاس واسيلی يويچ، یک سرباز ارتش اوکراين گفت: «ما به موجب پروتکل [مينسک] شهر را ترک می کنيم، در غیر اینصورت اصلاً از سرزمين خودمان بيرون نمی رفتيم. به ما دستور دادند بريم بيرویم.»

ارتش اوکراين می گويد جدايی طلبان یکشنبه شب دو بار با خمپاره به آنها حمله کردند.

توافق روز یکشنبه دو طرف در مورد خارج کردن جنگ افزارهای سنگين از دبالتسفه به دنبال تبادل اسرای جنگی، نشانه های مثبتی در جهت پايان بحران اوکراين تلقی شده است.

جدايی طلبان توافق کرده بودند که در دو هفته تسلیحات سنگین خود را از دبالتسفه کاملاً خارج کنند و رسانه ها پيش بينی می کردند اين روند از روز يکشنبه هفته گذشته آغاز شود. اقدامی که در توافقنامۀ اخير آتش بس مينسک به صورت يک شرط اساسی مطرح شده است.

روز یکشنبه در جريان مراسم نخستين سال سرنگونی رژيم ويکتور يانوکوويچ، رئيس جمهوری پيشين اوکراین که طرفدار روسيه بود، در خارکیف، دومين شهر بزرگ اوکراين در شمال شرقی این کشور در اثر انفجار يک بمب دو نفر کشته شدند. مخالفان روسيه در شهر سومی، در شمال اوکراين روز یکشنبه به همين مناسبت آدمک ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه را به آتش کشيدند.

همزمان با ادامۀ بحران اوکراين تلاش های ديپلماتيک کشورهای اروپايی همچنان ادامه دارد.

دولت آلمان از اينکه قرار داد آتش بس هنوز بطور کامل رعايت نشده ابراز نگرانی کرده است و می گويد از مجموعۀ وضعيت اوکراين راضی نيست.

فرانسه در تلاش برای احيای روند صلح اوکراين روز سه شنبه در پاريس ميزبان وزیران خارجه آلمان، روسيه، و اوکراين خواهد بود.

XS
SM
MD
LG