لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

نتانیاهو: اسرائیل از جزئیات مذاکرات اتمی با ایران مطلع است


نخست وزیر اسرائیل می‌گوید از جزئیات توافقی که در چارچوب گفتگوهای هسته‌ای بین جامعه جهانی و ایران در حال شکل گیری است، آگاهی دارد و بنابر این مطلبی برای پنهان کاری وجود ندارد.

بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه در یک سخنرانی در جمع کارمندان وزارت امنیت داخلی اسرائیل با بیان این که «همانطور که تهران از جزئیات چنین توافقی مطلع است، اسرائیل هم از آن باخبر است،» افزود «به نظر من این توافق که در حال شکل گیری است، برای دولت اسرائیل خطرناک است. اگر کسی با نظر من مخالف است، چه دلیلی دارد که آن را پنهان می‌کنند؟»

این اظهارات آقای نتانیاهو یک روز پس از آن بیان شد که ایالات متحده، اسرائیل را متهم کرد با فاش کردن بخش‌های گزینشی از گفتگوهای هسته‌ای آمریکا با ایران، موضع واشنگتن را تحریف کرده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه خود گفت برخی از حرف‌هایی که اسرائیلی‌ها در مورد موضع آمریکا در مذاکرات گفته‌اند، دقیق نبوده و در ادامه افزود «ما همیشه به صراحت اعلام کرده‌ایم که ایالات متحده در نظر ندارند این مذاکرات را به صورت علنی انجام دهد. بوِیژه آن که ما مرتب شاهد انتخاب گزینشی برخی از جزئیات این مذاکرات و انتشار خارج از موضوع این جزئیات برای تحریف مواضع ایالات متحده در گفتگوها بوده‌ایم.»

آقای نتانیاهو، که ماه گذشته توسط جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و بدون هماهنگی با کاخ سفید به واشنگتن دعوت شد، قرار است روز سوم ماه مارس (۱۲ اسفند ماه) در کنگره آمریکا سخنرانی کند و انتظار می‌رود که از روند مذاکرات جاری با ایران انتقاد کند.

در این حال به گزارش رسانه‌های آمریکایی، بیش از ۲۰ نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با امضای نامه‌ای خطاب به جان بینر، خواستار تعویق سخنرانی نتانیاهو به تاریخی بعد از انتخابات هفدهم مارس اسرائیل (۶ اسفند ماه) و پس از مهلت تعیین شده ۳۰ ژوئن (۹ تیر ۱۳۹۴) برای مذاکرات اتمی شده‌اند.

همچنین روزنامه واشنگتن پست در مصاحبه‌ای با یوال استاينيتز وزير اطلاعات اسرائيل نوشت که «اختلافات شخصی» بین آقای نتانیاهو و باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، ربطی به سخنرانی آینده نخست وزیر اسرائیل در آمریکا ندارد، و ریشه دو ساله داشته و به آغاز گفتگوهای هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی باز می‌گردد.

به گزارش واشنگتن پست، آقای استاینیتز همچنین بر این باور است که توافق مد نظر آقای اوباما، ایران را در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای قرار می‌دهد.

وزير اطلاعات اسرائيل افزود «از همان ابتدا، ما به صراحت اعلام کردیم که ملاحظاتی در مورد هدف مذاکرات داریم. تصور می‌کردیم که هدف باید این باشد که از تهدید هسته‌ای ایران رهایی یابیم، نه این که تنها به بازرسی و راستی آزمایی آن اکتفا کنیم.»

آقای استاینیتز با بیان این که واشنگتن در تلاش است تا طول دوره اجرایی توافق دست کم بین ۱۰ تا ۱۵ سال باشد، افزود «این رویکرد آمریکا خطرناک است، زیرا طی این مدت ایران ممکن به کشوری متفاوت تبدیل شود ... ایران مانند یک ابرقدرت سنتی فکر می‌کند.»

وی خاطر نشان کرد که اسرائیل تصور می‌کرد که در چارچوب توافق نهایی، تعداد سانتریفیوژهای فعال برای غنی سازی اورانیوم در حد «چند صد دستگاه» خواهد بود، اما به گفته او «حالا آمریکا درباره هزاران دستگاه صحبت می‌کند.»

XS
SM
MD
LG