لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۷

گزارش سازمان ملل از افزایش ۲۵ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان


سازمان ملل متحد از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان گزارش داده است

تعداد غیرنظامیانی که در سال گذشته میلادی – دی ماه ۱۳۹۲ تا دی ماه ۱۳۹۳ – در جریان حملات خشونت‌بار در افغانستان کشته شده‌اند، در مقایسه با سال پیش از آن، ۲۵ درصد، و تعداد زخمی شده‌ها در اثر این حملات، حدود ۲۱ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش یک نهاد سازمان ملل متحد در افغانستان که روز چهارشنبه منتشر شد، در سال ۲۰۱۴، سه هزار و ۶۶۹ غیرنظامی افغان کشته، و شش هزار و ۸۵۰ نفر دیگر مجروح شدند. این گزارش تعداد قربانیان در این سال را ۱۰ هزار و ۵۴۸ تن اعلام کرد، که بالاترین میزان قربانیان غیرنظامی افغانستان در پنج سال اخیر است. این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۸ هزار و ۶۳۷ نفر بود.

در این گزارش، که بر اساس اطلاعات گردآمده توسط هیات کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، تهیه شده، استفاده از سلاح‌های انفجاری مانند آتشبار، موشک و نارنجک در نبردهای زمینی، و به کارگیری انفجارهای انتحاری و بمب‌های کنار جاده‌ای، مهم‌ترین عامل افزایش تلفات در سال ۲۰۱۴ بوده است.

همچنین بالا رفتن درگیری‌های زمینی که بیشتر در نزدیکی مراکز عمده شهری و مناطق پرجمعیت صورت گرفته، عامل مهم دیگر افزایش تلفات بوده است.

تهیه کنندگان این گزارش خروج سربازان ائتلاف بین المللی از افغانستان، و تحویل مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای بومی را نیز از عوامل افزایش تعداد تلفات غیرنظامیان در آن کشور دانسته‌اند.

زنان، کودکان، جامعه

این گزارش میزان افزایش تلفات در میان کودکان را در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی، ۴۰ درصد (۷۱ کشته و ۱۷۶۰ زخمی) و در میان زنان ۲۱ درصد (۲۹۸ کشته و ۶۱۱ زخمی) اعلام کرده است.

به گزارش یوناما، این ارقام درعین حال نشان دهنده وضعیت وخیم اجتماعی و اقتصادی است که درپی تلفات شهروندان در جامعه افغانستان پدید می آید. زیرا با کشته یا زخمی شدن مردان، زنان به عنوان تنها نان آور خانواده باید مسئولیت رسیدگی به فرزندان را برعهده گیرند و از همین رو به ‌ناگزیر دختران را به شوهر می‌دهند و کودکان را به جای مدرسه راهی بازار کار می‌کنند.

به گفته ژرژت گانیون مدیر بخش حقوق بشر یوناما «درد از دست دادن پدر یا شوهر برای کودکان و زنان افغان، تازه آغاز رنج و عذاب و سختی آنهاست.»

از سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) تاکنون، در مجموع ۱۷ هزار و ۷۷۴ غیرنظامی افغان بر اثر جنگ و درگیری‌های خشونت‌بار کشته، و ۲۹ هزار و ۹۷۱ تن مجروح شده‌اند.

نیکلاس هیسم رئیس دفتر یوناما در این زمینه می‌گوید «بالارفتن تعداد کشتگان و زخمیان در سال ۲۰۱۴، نشان دهنده شکست در اجرای تعهد به حمایت از مردم غیرنظامی افغانستان در برابر صدمه و آسیب‌های جنگی است.»

XS
SM
MD
LG