لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

غیرنظامیان قربانی خشونت شبه نظامیان در افغانستان


همزمان با خشونتهای خونین اخیر در افغانستان، سازمان ملل متحد از افزایش شمار قربانیان غیرنظامی بویژه کودکان، در جریان درگیری ها و بمبگذاریهای انتحاری ابراز نگرانی کرده خواهان پایان هرچه زودتر این عملیات شده است.

تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد در باره وضعیت حقوق انسانی در افغانستان، از سوی ژرژته گانیون نماینده این سازمان در کابل ارائه شد.

ژرژته گانیون، مدیر حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان در کنفرانس خبری روز چهارشنبه، نقض امنیت و حقوق شهروندان افغان در جریان حملات شبه نظامیان را عامل اصلی کشتار شهروندان دانست.

خانم ژرژته گانیون در این کنفرانس گفت: «شمار زخمیان و کشته شدگان در قیاس با نیمه نخست سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۴% افزایش یافته است. سازمان ملل نزدیک به پنج هزار مورد را مستند کرده. نزدیک به هزار و ششصد کشته و سه هزار و سیصد زخمی در شش ماه اتفاق افتاده است.»

بنا به گزارش سازمان ملل متحد طالبان و دیگر گروه های شبه نظامی مخالف دولت افغانستان، عملیات بمبگذاری و حملات انتحاری در مراکز عمومی از جمله بازارها و گذرگاه ها را افزایش داده اند. اقدامی که کودکان بیشترین قربانیانش است.

خانم ژرژته گانیون مدیر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در کابل در این باره افزود: «درگیری های زمینی عامل اصلی تلفات غیر نظامی است که در مقایسه با سال گذشته میلادی ۸۹% افزایش داشته است. در این مدت ۱۹۰۰ شهروند کشته و زخمی شده اند.»

حمله انتحاری شبه نظامیان طالبان به روستای «قلندر خیل» در ولایت پروان در شمال کابل یکی از نمونه های مرگبار برای کودکان این روستا بود که در گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در کابل اشاره شده است. در رویداد بمبگذاری انتحاری طالبان در این روستا ده کودک کشته شدند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان که این گزارش را منتشر کرده می گوید: نگران افزایش درگیریهای خونین علیه شهروندان افغان، پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور است. نیروهای آمریکایی قرار است تا پایان سال جاری ۲۰۱۴ خاک این کشور را ترک کنند.

سازمان ملل متحد از همه طرف های درگیر خواسته است شهروندان غیرنظامی را قربانی اهداف سیاسی و نظامی خود نکنند.

XS
SM
MD
LG