لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

نتايج پژوهش درباره رابطه بين ماری‌جوانا و روان‌پريشی منتشر شد


پژوهش های اخیر در بریتانیا نشان داده است‌که مصرف یکی از انواع ماری‌جوانا، با بوی قوی، احتمال روان‌پریشی در مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد.

بر اساس این مطالعه، احتمال ابتلا به‌ بیماری اسکیزوفرنی، یا به‌ عبارتی روان‌پریشی، در کسانی که هر روز ماری‌جوانا مصرف می‌کنند پنج برابر بیشتر از دیگران است.

پژوهش اخیر کالج کینگز لندن، بار دیگر خطر ماری‌جوانای قوی را مطرح کرده است.

سارا گراهام، یک مشاور ترک اعتیاد، می‌گويد «اعتیاد به ماری‌جوانا خانواده ها را نابود می کند. بسیار مهم است که ما مساله اعتیاد را جدی بگیریم و راه درمان آن را در اختیار جوانان قرار بدهیم.»

این مطالعه بر روی ۸۰۰ نفر که بین ۱۸ تا ۶۵ سال داشتند انجام شد و یافته‌های آن نشان داده است‌که ۲۴ درصد موارد جدید روان‌پریشی ناشی از مصرف ماری‌جوانای قوی بوده است. خطر روان‌پریشی برای کسانی که نوع قوی ماری‌جوانا را مصرف می‌کنند ۳ برابر بیشتر و این خطر برای کسانی که هر روز آن را مصرف می‌کنند ۵ برابر بیشتر است.

رابین موری، پژوهشگر و روانپزشک کینگز کالج لندن، می‌گويد، «مثل الکل است. بیشتر مردم تعادل در مصرف الکل را رعایت می‌کنند و مشکلی پیدا نمی‌کنند. بیشتر مردم گاهی ماری‌جوانا می‌کشند . ولی اگر هر روز بکشید، مثل این است‌که هر روز ودکا بخورید، خطرش زیاد است.»

به‌رغم این یافته بسیاری از فعالان در بریتانیا تلاش می‌کنند قوانین مصرف ماری‌جوانا را تغییر داده و مجازات خرید و فروش، و نیز مصرف آن را، کاهش دهند.

این افراد استدلال می‌کنند آزادی مصرف ماری‌جوانا باعث می‌شود این ماده از بازار سیاه که کیفیت آن کنترل نمی‌شود خارج و با کیفیت بهتر عرضه شود.

XS
SM
MD
LG