لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

اعتراض ایران به درخواست آمریکا برای آزادی موسوی، کروبی و رهنورد


اعتراض ایران به درخواست آمریکا برای آزادی موسوی، کروبی و رهنورد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00
دانلود

بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا برای آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، خشم مقام‌های تهران را در پی داشته است، بطوری که رئیس قوه قضائیه ایران، بدون توجه به عرف دیپلماتیک، با لحن شدیدی علیه رئیس جمهوری ایالات متحده و وزارت خارجه آمریکا گفت «شما هیچ غلطی نمی‌توانید بکنید.»

اعتراض صادق آملی لاریجانی به بیانیه روز شنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا است. جن ساکی روز ۲۵ بهمن ماه همزمان با چهار ساله شدن بازداشت خانگی رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری موسوی، کروبی و خانم رهنورد شده بود.

عالیترین مقام قضایی ایران همچنین بیانیه وزارت خارجه آمریکا را «یاوه‌گویی» خواند و ادعا کرد برخورد با رهبران اعتراضات ۸۸ قانونی و شرعی بوده است.

غیر از رییس دستگاه قضایی ایران، روز دوشنبه مرضیه افخم سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نیز بیانیه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده را مصداق دخالت آمریکا در امور داخلی ایران دانست.

موسوی، کروبی و خانم رهنورد از ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۹ در حبس خانگی قرار دارند. این در حالی است که نه دادگاهی برای آنها برگزار شده و نه در قوانین ایران، بازداشت خانگی جایی دارد.

مقام‌های قضایی ایران مدعی هستند که بازداشت خانگی موسوی و کروبی با دستور شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است. برخی حقوقدانان می‌گویند شورای عالی امنیت ملی امکان صدور دستور قضایی ندارد.

آیت الله علی خامنه‌ای موافق بازداشت خانگی موسوی و کروبی است و پیشتر گفته بود اگر آنها محاکمه می‌شدند مجازات شان سنگین‌تر بود. اما علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید این اظهارات رهبر، خلاف عدالت است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در عین حال ریاست شورای عالی امنیت ملی را بر عهده دارد. با این که پیش از انتخابات ۹۲ آزادی موسوی و کروبی در یک سال اول دولت را وعده داده بود، هنوز کاری پیش نبرده است.

XS
SM
MD
LG