لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۵

عقب نشینی پیکارجویان داعش از اطراف شهر اربیل


عقب نشینی پیکارجویان داعش از اطراف شهر اربیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

پیشمرگه‌های اقلیم کردستان عراق موفق شدند تحت پوشش هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، پیکارجویان داعش را از اطراف شهر اربیل به عقب برانند.

اسکات بابز خبرنگار صدای آمریکا در گزارشی از جبهه جنگ نیروهای کرد با گروه داعش در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اربیل، می‌نویسد پیشمرگه‌های کرد عراق از مواضع خود علیه داعش که در چند صد متری روستایی در نزدیکی اربیل مستقر شده‌اند، دفاع می‌کنند.

پیشمرگه‌ها با تصرف این روستا در هفته گذشته، به شش ماه پیشروی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در این منطقه پایان دادند. پیکارجویان افراطی داعش چند شب قبل برای بازپس گیری این منطقه تلاش کردند، اما مجبور به عقب نشینی شدند.

با این حال، پیشمرگه‌ها با بیان این که با کمترین امکانات جنگی توانسته‌اند از پیشروی داعش جلوگیری کنند، می‌گویند «ما سلاح مدرن نداریم. سلاح‌های ما بیش ۳۰ سال پیش ساخته شده‌اند و پدران ما با این سلاح‌ها می‌جنگیدند. اگر سلاح مدرن داشتیم، با داعش بهتر می‌جنگیدیم.»

اسماعیل علی محمد، یکی از پیشمرگه‌های کرد عراق، می‌گوید داعشی‌ها با سلاح‌های مدرنی می‌جنگند که از ارتش عراق ضبط کرده‌اند.

پیشمرگه‌ها تاکنون ۹۵ درصد کردستان عراق را از داعش پاکسازی کرده‌اند؛ اما به قول نجات علی شاه از فرماندهان پیشمرگه‌های کرد، بدون کمک کشورهای غربی نمی‌توانند در شکست کامل داعش موفق شوند.

به گفته او «اگر آمریکا و کشورهای اروپایی کمک تسلیحاتی به ما بدهند، پیروز می‌شویم. اما، اگر این کار را نکنند، نمی‌گویم موفق نمی‌شویم، ما به هر صورت از سرزمین خود دفاع می‌کنیم، یا آن که کشته می‌شویم.»

صالح در ادامه می‌گوید پیروزی بر داعش در گروی اصلاح ارتش عراق است، و از سوی دیگر باید برای دستیابی به راه حل سیاسی در میان گروه‌های قومی و مذهبی در منطقه تلاش کرد.

XS
SM
MD
LG