لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

کوبانی آزاد شد


شبه نظامیان کرد کوبانی را از دست داعش آزاد کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

کردهای سوری می گویند شبه نظامیان کرد موفق شده اند پس از حدود چهار ماه جنگ با «دولت اسلامی» زیر پوشش حملات هوایی ائتلاف بین المللی، به رهبری آمریکا، شهر کوبانی در مرز ترکیه را از پیکارجویان داعش آزاد کنند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، و رهبران شبه نظامیان کرد سوری، روز دوشنبه گفتند پیکارجویان گروه خود خوانده «دولت اسلامی» موسوم به داعش، تقریبا از شهر کوبانی عقب رانده شده اند و تنها درگیری های پراکنده ای با این گروه در حاشیه شهر ادامه دارد.

کردهای سوری روز دوشنبه پرچم داعش را از تپه ی مشرف به این شهر پایین آوردند و پرچم خود را برافراشتند.

آسیه عبدالله، یکی از رهبران حزب اتحاد دمکراتیک کردستان در سوریه در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا از پیروزی قطعی کردهای سوری علیه داعش در کوبانی خبر داد و گفت: «در یک حمله هماهنگ شده بین نیروهای مدافع خلق و نیروهای مدافع متشکل از زنان، شهر بصورت کامل از داعش پاکسازی شده. تا این لحظه که من با شما صحبت می کنم، پیشروی نیروهای مدافع خلق ادامه دارد.»

رهبران کرد: مواظب تحرکات داعش علیه کوبانی هستيم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

آسیه عبدالله همچنین در تشریح وضعیت نیروهای داعش پس از شکست در کوبانی گفت پیکارجویان نیروهای کمکی خود را از شهر رقه در سوریه به سمت کوبانی اعزام کرده اند، اما کردهای سوری با استفاده از راهکارهای نظامی از تحرک آن ها جلوگیری خواهند کرد.

شهر کوبانی که عین العرب نیز خوانده می شود، نماد جنگ علیه پیکارجویان داعش بوده است که بخش های وسیعی از خاک عرق و سوریه را تصرف کرده اند.

داعش در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی بیش از ۳۰۰ روستای اطراف کوبانی را تصرف کرد و توانست در مدت کوتاهی حدود نیمی از این شهر را اشغال کند. در تصاویر ویدیویی که پیکارجویان یک ماه پس از آن در ماه اکتبر منتشر کردند، پیکارجویان داعش در خیابان های کوبانی دیده می شدند.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در واکنش به تهاجم داعش به کوبانی حملات هوایی علیه مواضع این گروه در این شهر و اطراف آن را از روز بیست و سوم ماه سپتامبر سال گذشته آغاز کرد.

تحلیلگران و شبه نظامیان کرد حملات هوایی ائتلاف بین المللی و همچنین ورود پیشمرگه های کرد عراق به کوبانی را که در خنثی کردن حملات توپخانه ای داعش نقش اصلی داشت، از عوامل اصلی در آزاد سازی کوبانی از پیکارجویان می دانند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، تا اواسط ماه سپتامبر سال گذشته، حدود ۱۶۰۰ نفر شامل بیش از یک هزار پیکارجوی داعش، بیش از ۴۰۰ شبه نظامی کرد و ۳۰ غیرنظامی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG