لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

ترکیه و عراق برای مقابله با داعش هم پیمان شدند


حیدر العبادی و احمد داوود اوغلو نخست وزیران عراق و ترکیه
حیدر العبادی و احمد داوود اوغلو نخست وزیران عراق و ترکیه

روز پنج شنبه، نخست وزیران ترکیه و عراق پیمان همکاری دو کشور را برای گسترش همکاری در نبرد با داعش امضا کردند.

سال گذشته داعش مناطق وسیعی در شمال و غرب عراق را تسخیر و تصرف کرد. در سوریه نیز به حمله گسترده ای در نواحی مرزی با ترکیه دست زد. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق ضمن امضای این پیمان گفت:« نه عراق و نه جامعه بین المللی در موقعیتی نیستند که بتوانند به تنهایی از خود در برابر داعش دفاع کنند». او گفت: «داعش سازمانی تروریستی است که دارای شبکه ای بین المللی است. از این رو برای جنگ با آن به حمایت بین المللی نیاز داریم و آن را درخواست کرده ایم. ما در چارچوب بین المللی درخواستی برای تربیت و آموزش نیروی نظامی و استفاده از سلاح های لازم در حمله های هوایی ارائه داده ایم».

هردو کشور ترکیه و عراق دارای اقلیت کردزبان هستند که به رغم سابقه طولانی در مبارزات استقلال طلبانه، اکنون نیروی مرکزی رویارویی با داعش شمرده می شوند.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه نیز اظهار داشت که ترکیه به تربیت پیشمرگه های کرد در عراق کمک می کند و به حمایت خود از عراق در برابر گروه داعش ادامه خواهد داد.

او گفت: «ما از هر پبشنهادی در حمایت از حکومت عراق استقبال می کنیم. و هر پیشنهادی را می سنجیم». او همچنین افزود: «مذاکرات با نیروهای امنیتی عراق در جریان است و ما برای همه گونه کمک و همکاری در زمینه های آموزشی و تجهیزات، ونیز کمک و همکاری های بیشتر در زمینه های دیگر، آمادگی داریم.»

XS
SM
MD
LG