لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

آمریکا و ژاپن اعدام خبرنگار ژاپنی بدست داعش را محکوم کردند


اظهار همدردی اوباما با مردم ژاپن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

به دنبال انتشار ویدیویی از سوی گروه «دولت اسلامی» (داعش) که در آن گروگان این گروه، کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی، ظاهرا گردن زده می شود، مردم ژاپن به همراه مادر و پدر گوتو با روشن کردن شمع در شهر توکیو یاد او را گرامی داشتند. پیکارجویان داعش خبرنگار ژاپنی را در ماه اکتبر سال گذشته به اسارات گرفته بودند.

پس از انتشار ویدیوی اعدام کنجی گوتو، ژاپن و ایالات متحده آمریکا اقدام روز شنبه داعش را محکوم کردند.

شینوز آبه، نخست وزیر ژاپن قتل خبرنگار ژاپنی را یک «اقدام پست تروریستی» و عملی غیرانسانی خواند و وعده داد که هیچوقت قاتلان او را نمی بخشد. نخست وزیر ژاپن گفت: «ژاپن هرگز تسلیم تروریست ها نمی شود. ما سطح کمک های بشر دوستانه به مردم منطقه را افزایش خواهیم داد و قاطعانه به مسئولیت خود در تلاش بین المللی در جنگ با تروریسم عمل خواهیم کرد.»

در واشنگتن، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز اعدام خبرنگار ژاپنی را قتلی فجیع خواند. آقای اوباما در بیانیه ای که شنبه شب منتشر شد، ضمن محکومیت قتل بیرحمانه گوتو گفت آمریکا به تلاش برای تضعیف و نهایتاً نابودی داعش ادامه خواهد داد. رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه همبستگی خود را با مردم و نخست وزیر ژاپن اعلام کرد.

در همین حال، پدر معاذ ال کساسبه، خلبان اردنی که در اسارت داعش است، از دولت اردن خواسته است برای تضمین سلامت وی و در تلاش برای آزادی وی از اسارت مذاکره با داعش را جدی بگیرد.

خانواده معاذ ال کساسبه​ همچنین از دولت در امان خواستند در مورد مذاکراتی که با داعش برای آزادی این گروگان دارد، شفاف تر عمل کند. یکی از اقوام این خلبان گفت: «ما می خواهیم دولت حقیقت را به ما بگوید.»

سرنوشت این خلبان اردنی و خبرنگار ژاپنی پیشتر به هم مربوط شده بود، اما در ویدیویی گردن زده شدن خبرنگار ژاپنی اشاره ای به کساسبه نشده و نگرانی ها در مورد جان او را افزایش داده است.

دولت اردن هفته گذشته آمادگی خود را برای مبادله ساجده ریشاوی، متهم به فعالیت های تروریستی، با معاذ ال کساسبه اعلام کرده بود اما به شرط آن که از زنده بودن خلبان خود اطمینان حاصل کند.

جامعه مسيحيان شهر کرک در اردن به نشانه همبستگی با خانواده معاذ ال اکساسبه روز يکشنبه با برگزاری مراسمی در کليسای ارتدکس محل زادگاه او دست به دعا و نيايش برداشتند. اردن، متحد نزديک ايالات متحده، سهمی عمده در ائتلاف نظامی ای دارد که برای مقابله با افراط گرايان داعش به رهبری آمريکا تشکيل شده است.

XS
SM
MD
LG