لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

اعتصاب کارگران آمریکا، عاملی دیگر برای کاهش قیمت نفت


تاسيسات استخراح نفت از راه تزريق گاز به داخل لايه های زمين - کاليفرنيا
تاسيسات استخراح نفت از راه تزريق گاز به داخل لايه های زمين - کاليفرنيا

پس از افزایش ۸ درصدی قیمت نفت در روز جمعه گذشته، که در سی ماه گذشته بی‌سابقه بود، روز دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ (۲ فوريه ۲۰۱۵) از قیمت نفت بار دیگر کاسته شد.

تحلیلگران دلیل کاهش قیمت را اعتصاب ۹ پالایشگاه نفتی در آمریکا و کاهش خدمات و فعالیت‌های صنعتی چین عنوان کرده‌اند، که در ماه گذشته برای دومین ماه متوالی افت کرد و باعث تنزل ارزش شاخص‌های عمده سهام در بازارهای بورس آسیا شد.

هفته گذشته شرکت بیکرهیوز از اخراج کارگران و کاهش تولید غیرمتعارف نفت خبر داد، که این خبر روز جمعه گذشته قیمت هر بشکه نفت را بیش از سه دلار افزایش داد.

اما روز یکشنبه پکن اعلام کرد که در ماه گذشته از فعالیت صنعتی شرکتهای متوسط و کوچک و امور خدماتی در این کشور کاسته شده است.

تحلیلگران و مقامات آمریکا این خبر را بسیار نگران کننده عنوان کرده‌اند، چون معمولاً در آستانه سال نو در چین بر میزان فعالیت‌های صنعتی و کارهای خدماتی این کشور افزوده می‌شود.

راحول باجوریا، اقتصاددان ارشد بانک بارکلی در چین می‌گوید انتظار می‌رود به‌منظور افزایش تقاضا، بانک مرکزی چین بار دیگر نرخ بهره اصلی بانکی را کاهش و برای افزایش نقدینگی، پول به اقتصاد کشور تزریق کند.

وی همچنین گف، «در چند ماه گذشته ما شاهد نگرانی‌هائی در مورد رشد اقتصادی چین بوده‌ایم. بر همین اساس و با توجه به نرخ پائین تورم به نظر می‌رسد که بانک مرکزی احتمالاً تا چند ماه آینده از محرک‌های اقتصادی جدیدی، از جمله پائین بردن نرخ بهره‌های بانکی و تزریق پول خواهد کاست.»

از سوی دیگر، روز یکشنبه کارگران ۹ پالایشگاه و کارخانه‌های شیمیائی آمریکا به‌منظور تنظیم قراردادهای جدید با شرکت‌های نفتی عمده دست به اعتصاب زده‌اند که از سال ۱۹۸۰ تا به‌حال بی‌سابقه بوده است.

سرمایه‌گذاران بازارهای بورس آسیا و بازارهای نفتی جهان واکنشی منفی نسبت به کاهش فعالیت‌های صنعتی و کارهای خدماتی چین و اعتصاب کارگران برخی از پالایشگاه‌ها در آمریکا از خود نشان دادند. روز دوشنبه ارزش شاخص‌های عمده سهام در بازارهای بورس آسیا افت کرد.

قیمت نفت تگزاس در بازار نفت نیویورک هم یک دلار و ۱۳ سنت افت داشت و هر بشکه به قیمت ۴۷ دلار و ۱۱ سنت دادوستد شد. در بازار نفت لندن نیز قیمت نفت برنت دریای شمال یک دلار و ۵ سنت افت کرد و هر بشکه به قیمت ۵۱ دلار و ۹۴ سنت خریدوفروش شد.

کاهش رشد اقتصادی در چین و اروپا و عرضه بیش از تقاضا در بازارهای نفتی جهان قیمت هر بشکه نفت را طی هفت ماه گذشته ۶۰ درصد کاهش داده است.

XS
SM
MD
LG