لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

سنای آمریکا طرح جنجالی خط لوله «کی استون» را تصویب کرد


سنای آمریکا روز پنجشنبه طرح احداث خط لوله انتقال نفت از کانادا موسوم به «کی استون» را تصویب کرد. این طرح جنجالی یکی از اولویت‌های سناتورهای جمهوریخواه بود که اکنون اکثریت را در مجلس سنا در اختیار دارند.

حامیان این طرح می‌گویند خط لوله انتقال نفت از کانادا هزاران فرصت شغلی ایجاد می‌کند که می‌تواند کمک بزرگی به بهبود وضعیت اقتصادی کشور کند. اما مخالفان آن و هواداران محیط زیست، این طرح آن را برای تغییرات آب و هوایی و پدیده گرمایش زمین خطرناک می‌دانند و با برگزاری تجکعات اعتراضی در برابر کاخ سفید، مخالفت خود را نیز با آن نشان داده‌اند.

طرح «کی استون» با ۶۲ رای موافق در برابر ۳۶ رای مخالف به تصویب رسید. ۹ سناتور دموکرات نیز همراه با ۵۳ سناتور جمهوریخواه به این طرح رای موافق دادند. پس از تصویب سنا، میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا گفت امیدوار است باراک اوباما با امضای این طرح، آن را به قانون تبدیل کند.

به گفته آقای مک کانول «تصویب طرح خط لوله کی استون در سنا توفیق بزرگی برای کشور است. امیدواریم که باراک اوباما با امضای این طرح موافقت کند. طرحی که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده می‌تواند تا ۴۲ هزار فرصت شغلی ایجاد کند و تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر وضعیت محیط زیست ندارد.»

کاخ سفید پیشتر تاکید کرده است که در صورت تصویب طرح احداث خط لوله یک هزار و ۱۷۹ مایلی که نفت را از کانادا به خلیج مکزیک می‌رساند، رئیس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

باراک اوباما تصمیم‌گیری درباره این طرح را به سنجیدن همه جنبه‌های محیط زیستی و اقتصادی مربوط به آن موکول کرده است و می‌گوید باید میزان آسیب این طرح به محیط زیست را در برابر تعداد شغلی که تولید می‌کند، و به گفته او تعداد قابل ملاحظه‌ای هم نیست، ارزیابی کرد.

نمایندگان جمهوریخواه سنا برای آن که بتوانند حق وتوی رئیس جمهوری را خنثی کنند، به ۶۷ رای نیاز دارند. سناتورهای دموکرات به دلیل تاثیرات منفی زیست محیطی این طرح، به آن رای منفی داده‌اند.

XS
SM
MD
LG