لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

اعطای مجوز حمل سلاح به معلم‌های مدارس در پیشاور پاکستان


اعطای مجوز حمل سلاح به معلم ها در پیشاور پاکستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

پس از گذشت حدود شش هفته از حمله طالبان به مدرسه‌ای در شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان، که بر اثر آن ۱۴۵ نفر از جمله ۱۳۲ دانش آموز کشته شدند، به معلم‌های مدارس در ولایت پیشاور مجوز حمل سلاح داده شد.

حمله شانزدهم دسامبر (۲۵ آذر ماه)، امنیت مدارس پاکستان و مجوز حمل سلاح به معلم‌ها را به صورت یکی از اولویت‌های مقامات در آورد، اما همه با آن موافق نیستند.​

یازده نفر از معلمان زن در مدارس پیشاور، که گفته می‌شود مبتکر و مشوق برگزاری اولین دوره آموزشی کار با اسلحه در مدارس هستند، در یک دوره کوتاه نحوه تیراندازی با سلاح کمری و سلاح جنگی کلاشنیکوف را یاد گرفتند.

یکی از مقام‌های ارشد پلیس پیشاور می‌گوید اشتیاق معلمان زن برای شرکت در این دوره بسیار بیشتر از معلم‌های مرد بود.

یکی از‌معلم های مرد که با حمل سلاح موافق است، می‌گوید این کار به خاطر وضعیت ناآرام فعلی است، اما برای کاهش اثر نامطلوبش بر دانش آموزان باید اسلحه را زیر لباس مخفی کرد.

اما رئیس اتحادیه معلم‌های پیشاور، صریحا با این کار مخالف است.

رئیس اتحادیه معلم‌ها و مدرسان پیشاور می‌گوید «تصور می‌کنم این کار غلطتی است. ما معلم هستیم و قلم مناسب دست های ما است. آمدن معلم مسلح به مدرسه کاملا اشتباه است. همین حالا هم بچه های ما از نظر روانی قربانی هستند. بعد از حمله به مدرسه ارتش [در پیشاور] تمام بچه ها از آمدن به مدرسه وحشت دارند.»

مدیر کل آموزش و پرورش پیشاور هم می‌گوید هدف برنامه آموزش محافظان مسلح مدارس بود، نه معلم ها. او می‌گوید «اگر هر پاکستانی به این نوع آموزش نیاز داشته باشد ئ اسلحه مجاز خود را داشته باشد، محدودیتی وجود ندارد. اما این آموزش اجباری نیست. ما به کسی دستور نداده‌ایم به معلم‌ها آموزش دهد. ما فقط گفته‌ایم که مسئولان مدارس باید محافظان مدرسه را آموزش بدهند.»

اواخر آذر ماه پیکارجویان افراطی وابسته به «جنبش طالبان پاکستان» در انتقام‌جویی از حملات ارتش به مواضع آنها، به مدرسه‌ای در پیشاور حمله کردند که اکثر دانش آموزانش را فرزندان افسران ارتش پاکستان تشکیل می‌دادند.

XS
SM
MD
LG