لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

عدم حمایت دموکراتها از طرح تحریم تهران؛ پیروزی برای اوباما


عدم حمایت موقت دموکراتها از تحریمها علیه تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

سناتورهای حزب دموکرات و در راس آنها رابرت منندز، روز سه شنبه از مقابله با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، در مورد طرح تحریم‌های ایران عقب نشینی کرده و پذیرفتند به مدت دو ماه، از طرح جمهوری‌خواهان برای تصويب تحریم‌های جديد عليه تهران در سنا حمایت نکنند.

کاخ سفید از این تصمیم قانونگذاران دموکرات استقبال کرد آن را «سازنده» توصیف کرد.

رابرت منندز و ۹ سناتور دمکرات دیگر با امضای نامه‌ای خطاب به آقای اوباما وعده کردند از حمایت از طرح تحریم‌های جدید علیه تهران تا ۴ فروردين ۱۳۹۴ (۲۴ مارس ۲۰۱۵) خودداری کنند.

وی در توضيح گفت «امروز من و عده ای از سناتورهای دمکرات با ارسال نامه‌ای به رئيس جمهوری اوباما گفتیم ما از تصویب طرح منندز - کرک در صحن سنا، تا پس از ۲۴ مارس آینده، حمایت نخواهیم کرد.»

این اقدام یک پیروزی برای دولت آقای اوباما در کشمکش با جمهوری‌خواهان در مورد تحریم‌های جدید علیه تهران و اعطای فرصت به مذاکرات محسوب می‌شود و هم‌زمان به سناتورهای دموکرات اجازه می‌دهد گزينه حمایت از تحریم‌ها را نیز در آينده برای خود حفظ کنند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز سه‌شنبه تعویق رای‌گیری در مورد تحریم‌ها را نشانه بسیار سازنده‌ای در درک استدلال رییس‌جمهوری برای صبر کردن توصیف کرد.

چهارم فروردين ماه ۱۳۹۴، تاریخی است‌که مذاکره‌کنندگان برای رسیدن به چارچوب سیاسی یک توافق تعیین کرده‌اند و نتیجه‌گیری کلی از مذاکرات باید در ۹ تير ماه ۱۳۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) پایان گیرد.

جن ساکی سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز روز سه شنبه تاکید کرد دولت به فرصت بیشتری برای مذاکرات نیاز دارد. وی گفت، «به‌طورکلی تا ‌زمانی که مذاکرات ادامه دارد و مجال پیشرفت در مذاکرات هست ما تصور می‌کنیم لوایح تحریمی می‌تواند به تلاش‌ها صدمه بزند.»

سناتور دموکرات منندز و سناتور جمهوریخواه مارک کرک، اواخر سه‌شنبه هفتم بهمن ماه، طرح «قانون ایرانی عاری از سلاح اتمی» را منتشر کردند، که بر مبنای آن، در صورت شکست مذاکرات در کسب توافق تا پایان مهلت تعیین شده ۹ تيرماه، تحریمهای جدیدی علیه تهران اعمال خواهد شد.

۸ سناتور جمهوری‌خواه و ۶ دسناتور مکرات دیگر نیز این طرح را حمایت کرده‌اند. این طرح که قرار است روز پنجشنبه ۹ بهمن ماه در سطح کمیته بانکی سنا به رای‌گیری گذارده شود، دست رياست جمهوری را باز می‌گذارد تا با نزدیک شدن به توافق تحریم‌ها را به‌‌مدت ۳۰ روز تعلیق کند.

همچنین دولت را ملزم می‌کند متن هر توافق اتمی یا تمدید مذاکرات را ظرف ۵ روزبه کنگره ارجاع کند. در آن‌صورت پیش از آن‌که رئیس جمهوری تحریم‌ها را تعویق و یا لغو کند قانون‌گذاران ۳۰ روز برای ارزیابی توافق فرصت خواهند داشت.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG