لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

صاحبنظران امنیت ملی آمریکا با تحریم‌های جدید مخالفند


نشریه هیل که به خبرها و گزارش های مربوط به کنگره آمریکا می پردازد، روز چهارشنبه در گزارشی از جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، از مخالفت دو شخصیت پیش کسوت سیاسی آمریکا با وضع تحریم های جدید علیه ایران خبر داده است.

به نوشته هیل، کفه مخالفت با تصویب طرح تحریم های جدید علیه تهران با پیوستن دو مشاور برجسته پیشین امنیت ملی آمریکا در دولت های جمهوری خواه و دموکرات، که این نشریه از آن‌ها با عنوان «سنگین وزن ها»ی امنیت ملی یادکرده، سنگین‌تر شد.

برنت اسکوکرافت و زبیگنیو برژینسکی، با حضور در جلسه روز چهارشنبه کمیته نیروهای مسلح سنا گفتند مخالف وضع تحریم های جدید علیه ایران هستند زیرا این تحریم ها موجب تخریب مذاکراتی خواهد شدکه هدف آن محدود کردن و تحت کنترل آوردن برنامه جنجال برانگیز اتمی ایران است.

اسکوکرافت که در دولت های جمهوری‌خواه جرالد فورد و جورج بوش پدر مقام مشاور امنیت ملی را برعهده داشت، در این جلسه گفت: «باید به مذاکره کنندگان فرصت داد راهشان را ادامه دهند و نباید گامی برداشت که موجب تخریب مذاکرات شود و تصویب تحریم های جدید همین کار را انجام خواهد داد. پایان مهلت مذاکرات نزدیک است. من معتقدم که می توانیم استراتژیمان را تغییر دهیم اما نه در این مرحله از مذاکرات.»

برژینسکی نیز که در دولت جیمی کارتر، رئیس جمهوری دمکرات آمریکا، سمت مشاور امنیت ملی را داشت گفت: «من هم در این زمینه دیدگاه های مشابهی دارم. ایران در حال تغییر است. و نباید فراموش کنیم که ما تنها کشوری نیستیم که در این مذاکرات حضور داریم.»

سناتور منندز و سناتور کرک می خواهند طرحی را به تصویب برسانند که در صورتی که ایران مفاد توافق نهایی را نقض کند و از میز مذاکرات کناره گیری کند، تحریم های جدید علیه تهران اعمال شود. آقای اوباما تهدید کرده که در صورت تصویب این طرح آن را وتو خواهد کرد. جمهوری‌خواهان اگرچه در سنا اکثریت را در دست دارند، اما برای آن که لغو وتوی آقای اوباما به حد نصاب قانونی برسد، به دنبال راضی کردن تعدادی از سناتورهای دموکرات هستند.

البته طرح های مشابه دیگری از سناتورهای هر دو حزب نیز وجود دارد. بنابراین نمی شود قاطعانه گفت سناتورهای جمهوری خواه به کدامیک از طرح های مطرح رای مثبت خواهند داد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG