لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

بحران اقتصادی و صرفه‌جویی ملی، بزرگترین چالش نخست وزیر جوان یونان


در اوج بحران اقتصادی حوزه یورو و اتحادیه اروپا، الکسیس چیپراس ۴۰ ساله ، فصل جدیدی در تاریخ یونان آغاز کرده و به عنوان یک پدیده انقلابی، زمین لرزه‌ای در سراسر قاره اروپا بوجود آورده است.

پس از پیروزی چشمگیر حزب چپ‌گرای افراطی سیریزا و ائتلاف آن با حزب میانه‌رو راست‌گرای استقلال، روز دوشنبه ۲۶ ژانویه، الکسیس چیپراس، بدون کراوات و به عنوان جوان‌ترین نخست وزیر در تاریخ یونان، مراسم تحلیف را به انجام رساند.

آقای چیپراس متعهد شده که سیاست صرفه‌جویی افراطی پیروی نکرده و احترام، اعتبار و شکوهمندی را به یونان باز خواهد گرداند.

تحلیلگران یکی از عوامل عمده در پیروزی چیپراس را تعهد وی در پایان دادن به برنامه‌‌های صرف‌جویی سختگیرانه دولت‌های پیشین عنوان کرده‌اند. او متعهد شده است که در مورد وام اضطراری ۲۶۸ میلیارد یورویی مذاکرات با وام دهندگان بین‌المللی را از سر خواهد گرفت.

دیونیسس دیمیترا کوپولوس ، استاد دانشگاه لندن در این باره می‌گوید که به نظر او شانس رسیدن به توافق وجود دارد.

او گفت: «اعضای سازمانها و کمیسیون‌های اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه و سیاست‌هایی را که در مورد یونان اعمال کرده اند نتیجه بخش نبوده، و باید در سیاستهای قبلی خود تجدید نظر کنند. به اعتقاد من این امر زمینه مشترکی را برای تجدید مذاکرات فراهم میاورد».

در انتخابات سراسری یونان، حزب سیریزا نتوانست اکثریت آرای را به خود اختصاص دهد. از این رو ناچار شد برای تشکیل دولت با حزب دست راستی استقلال ائتلاف کند. دیمیترا کوپولوس می‌گوید اگرچه هر دو حزب در مورد پایان دادن به برنامه صرفه‌جویی سختگیرانه توافق نسبی دارند، ولی این توافق به تنهایی قادر به مقابله با مشکلات گسترده مالی و اقتصادی یونان و جلب رضایت عمومی نخواهد بود.

از سوی دیگر، زمانی‌ که از ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا، در مورد تقاضای یونان برای از سرگرفتن مذاکرات سوال شد، وی پاسخی دیپلماتیک داد.

او گفت: «ما از شرایط و مقرراتی پیروی می‌کنیم که با موافقت مقامات بلند پایه یونان تنظیم و تدوین شده‌اند. ما منتظر هستیم تا ببینیم تقاضاهای دولت جدید یونان چه خواهد بود.»

آلمان از سیاست صرفه جویی در یونان حمایت می‌کند و مقامات این کشور گفته‌اند که خروج یونان از حوزه یورو ممکن است به نفع این کشور باشد.

اما دیمیترا کوپولوس میگوید که خروج یونان از حوزه یورو در راستای منافع آتن و بروکسل نیست و ممکن است منجر به خروج کشورهای دیگر از این حوزه شود.

تحلیلگران میگویند پیروزی حزب سی ریزا در انتخابات یونان نشانگر شکست سیاست ها صرفه جویی است.

XS
SM
MD
LG