لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

حزب چپ گرای یونان سیاست های اقتصادی دولت را زیر سوال می برد


انتقاد از سياست‌های رياضت‌کشی در يونان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

در یونان، یک حزب تندرو و چپ گرای جدید، در آستانه برگزاری انتخابات، سیاست های متکی به ریاضت و صرفه جویی های اقتصادی، و نیز عواقب ناشی از بدهی های کلان این کشور را به چالش گرفته است.

سیاست در یونان را همواره دو حزب سیاسی عمده این کشور، یعنی حزب محافظه کار دموکراسی نوین، و حزب سوسیالست پاسوک، تحت الشعاع قرار داده اند.

پیش از بحران های مالی جهان که اثرات آن عمدتاً در اواخر سال ۲۰۰۹ میلادی ظهور کرد، حزب "سی ریزا" به عنوان یک حزب کوچک مخالف دولت، با مرام و عقاید کمونیستی، در نظر گرفته می شد که همواره حدود ۴ درصد آراء را به خود اختصاص می داد.

پس از سالها تداوم و اعمال برنامه صرفه جویی در یونان، بر شمار طرفداران این حزب به طور فزاینده افزوده شده که واکنش شدیدی به دوحزب حاکم به شمار می رود که در طول بحران های مالی و اقتصادی اخیر، بطور جداگانه بر یونان حکومت کرده اند.

اما، در انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی، چی ریزا، برای اولین بار با بدست آوردن ۲۷ درصد آرا به عنوان حزب اصلی مخالف شناخته شد.

در ماه مه گذشته، حزب سی ریزا برنده انتخابات پارلمانی اروپا در یونان شد، و نماینده این حزب بر کرسی فرمانداری کلانشهری آتن تکیه زد.

پانوس اسکورلتیس، سخنگوی حزب سی ریزا می گوید که در سال ۲۰۱۰ هیچکس تصور نمی کرد که یک حزب کوچک چپ گرا در سال ۲۰۱۵ در موقعیتی قرار گیرد که بر اساس نظر سنجی های اخیر بتواند به عنوان حزب حاکم در انتخابات سراسری یونان پیروز و بر یونان حکومت کند.
عضو حزب سی ریزا می گوید: موفقیت سی ریزا محصول ضرورت های واقعی در یونان است. موفقیت این حزب در مدتی کوتاه در رابطه با مسائلی است که هرگز تصور نمی شد. امروز با حضورمان، با برنامه هایمان، با اعتماد بر عقایدمان، و اعتماد به مردم ما موفق تر و از نظر سیاسی بالغ تر از هر زمان هستیم.

الکسیس چیپراس، رهبر حزب سی ریزا، آشوبی در اروپا بپا کرده است و خواستار تجدید نظر در برنامه های صرفه جویی و از سر گرفتن مذاکرات با وام دهندگان بین المللی شده است.

نتایج بدست آمده از آخرین نظر سنجی ها نشان می دهد که در انتخابات ۲۵ ژانویه در یونان، حزب سی ریزا از سایر احزاب این کشور پیشتر است.

XS
SM
MD
LG