لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

حزب مخالف ریاضت اقتصادی در انتخابات یونان پیروز شد


انتخابات زودرس در يونان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

در یونان حزب «سی ریزا» که با سیاست ریاضت اقتصادی فعلی مخالف است، پیروز انتخابات روز یکشنبه یونان شد. مردم برای شرکت در انتخابات زود هنگام به پای صندوق های رای رفتند تا بین نخست وزیر فعلی از حزب دمکراسی جدید، و حزب چپ رقیب، یکی را انتخاب کنند.

نظر سنجی های پیش از انتخابات نشان می داد که احتمال پیروزی حزب سی ریزا بیشتر است. رهبر حزب سی ریزا مخالفت با افزایش مالیات ها و کاهش خدمات عمومی را محور مبارزات انتخاباتی اش قرار داده بود.

سیاست های سختگیرانه اقتصادی، نارضایتی زیادی در یونان به وجود آورده و رهبر حزب چپ سی ریزا هم که از ابتدا با اعمال این روش ها مخالف بوده، گفته است این سیاست ها توسط ترویکا، یا مثلث اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول، و بانک جهانی، به یونان تحمیل شده و فاجعه بار بوده است.

الکسیس سیپراس، رهبر حزب سی ریزا گفته بود: «امروز تصمیم خواهیم گرفت که آیا فردا ترویکا به یونان باز می گردد و تعهداتی را که نخست وزیر به گردن گرفته، اجرا خواهد کرد یا نه؟ تعهداتی که به معنای کاهش بیشتر دستمزدها و حقوق بازنشستگی، و افزایش مالیات ها است. آیا سیاست های مصیبت بار سختگیری و صرفه جویی اقتصادی تا ابد ادامه خواهد یافت، و یا مردم یونان با انتخاب راه دیگری به هر آنچه که مستحق آنند، دست می یابند. من به تکمیل این قدم توسط مردم و بازگشت عزت و سربلندی مان خوش بینم.»

قرار است نهاد های بین المللی اقتصادی و اتحادیه اروپا، برای نجات اقتصاد یونان، بسته ای به ارزش ۲۷۰ میلیارد دلار در اختیار این کشور بگذارند، و پیروزی حزب چپگرای سی ریزا در انتخابات روز یکشنبه یونان باعث می شود تا دولت آتی بتواند بار دیگر در مورد شرایط اعطای این کمک ها مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG