لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

حزب سیریزا در انتخابات زود رس یونان پیروز شد


حزب سیریزا در انتخابات زودرس یونان پیروز شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

نخست وزیر یونان، شکست حزب خود را پذیرفت، اما هشدار داد تغییر سیاست‌های سختگیرانه اقتصادی جز بحران‌زائی و تخریب روابط با اتحادیه اروپا حاصل دیگری نخواهد داشت

حزب چپ‌گرای سیریزا با کسب ۱۴۹ کرسیٍ از ۳۰۰ کرسی پارلمان یونان پیروزی غیرمنتظره‌ای به‌دست آورده است.

بحران شدید بدهی‌ها در یونان باعث شد تا اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول اعطای وام به یونان را مشروط به اعمال سخت‌گیری اقتصادی و سياست‌های باصطلاح ریاضت‌کشانه کنند.

اما الکسیس سیپراس، رهبر ۴۰ ساله حزب سیریزا، که پس از انتخاب رسمی‌اش به نخست وزیری، جوان‌ترین رهبر یونان در ۱۵۰ سال اخیر است، اعلام کرد که اولویت دولت آینده‌اش تغییر این شرایط است.

سیریزا به زبان یونانی مخفف ائتلاف رادیکالِ چپ است. رهبر جوان حزب پیروز نیز بار دیگر بر محور مبارزات انتخاباتی‌اش که مخالفت با افزایش مالیات‌ها و کاهش خدمات دولتی بود، تاکید کرد. وی گفت، «یونان همه چیز را تغییر داده و سیاست‌های مصیبت‌بار ریاضت‌کشی را پشت سر گذاشته است. پس از ۵ سال تحقیر و رنج، یونان بر ترس و خودکامگی و تک‌سالاری هم غلبه خواهد کرد.»

اعمال روش‌های ریاضت‌کشانه در یونان، که با شدید‌ترین بحران بدهی‌ها در اروپا روبروست، مهم‌ترین شرط اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول برای پرداخت وام ۳۰۰ میلیارد دلاری است. اما آقای سیریزا معتقد است به‌کارگیری این روش‌ها آینده یونان به‌عنوان یک کشور مستقل را بخطر خواهد انداخت. بنا به آمار رسمی نیمی از جوانان يونانی بیکار هستند.

برخی معتقدند که به‌قدرت رسیدن چپ‌گراها در یونان به اخراج آن کشور از اتحادیه اروپا منجر خواهد شد. اما گونتر اوتینگر، کمیسیونر اتحادیه اروپا این شایعه را تکذیب کرد. وی گفت، «قبل از هر چیز، یونان باید دراین‌مورد تصمیم بگیرد. ما قصد نداریم یونان را بیرون کنیم. معتقدیم که اینکار خطراتی دارد و نباید در مورد آن گمانه‌زنی کرد، اما پیشنهاد قبلی‌مان به آتن هنوز تغییر نکرده است. دولت جدید باید تصمیم بگیرد که آن پیشنهاد و طرق تامین مالی آن را می‌پذیرد یا نه.»

در حالی‌که هنوز تمام آرا خوانده نشده است، آنتونی سامارانس، نخست وزیر یونان، شکست حزب خود را پذیرفت، اما هشدار داد کشورش برای نخستين‌بار در شش سال گذشته از دور باطل رکود اقتصادی خارج شده و تغییر سیاست‌های سختگیرانه اقتصادی و افزایش هزینه ها، جز بحران‌زائی و تخریب روابط با اتحادیه اروپا حاصل دیگری نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG