لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

نشریه پولیتیکو: ملک سلمان به رویارویی با ایران ادامه می‌دهد


عکس آرشیوی از ملک سلمان پادشاه جدید عربستان سعودی
عکس آرشیوی از ملک سلمان پادشاه جدید عربستان سعودی

نشریه آمریکایی پولیتیکو در مقاله ای به قلم محمد بازی (Mohammad Bazzi )، روزنامه نگار باسابقه در حوزه خاورمیانه، این پرسش را مطرح کرده است که چرا این احتمال وجود دارد که پادشاه جدید عربستان رویارویی با ایران در منطقه را شدت بخشد؟

این استاد دانشگاه نیویورک در مقاله خود که با عنوان «جنگ ملک سلمان» منتشر شده است، این پاسخ‌ها را برای پرسش خود آورده است: مهار ایران و همپیمانانش، مبارزه با تمایلات انقلابی در منطقه و حفظ روابط با آمریکا گرچه در برخی اوقات به سادگی ممکن نیست.

نویسنده در بخش دیگری از مقاله خود آورده که تسلط شورشیان شیعه حوثی بر یمن که همسایه جنوبی عربستان است، این روزها موجب شده آل سعود و شخص ملک سلمان، که گروه‌های شیعه را عامل ایران می‌دانند، خود را در برابر تهدید جدیدی ببینند. بنابر این جنگ نیابتی بین تهران و ریاض در منطقه تشدید خواهد شد.

اگر چه عربستان کشوری عمدتا سنی مذهب است اما مقامات این کشور از احتمال نفوذ ایران در بین شیعیان که حدود ۱۵ درصد از جمعیت ۲۷ میلیونی عربستان را تشکیل می‌دهند نگرانند. شیعیان عربستان بیشتر در استان‌های شرقی نفت‌خیز این کشور ساکن هستند.

به نوشته محمد بازی، از سوی دیگر با توجه به کاهش فزاینده قیمت نفت، ایران انگشت اتهام را به سوی عربستان نشان رفته و این امر را توطئه ریاض دانسته و گفته است که ادامه این سناریو بیشتر به ضرر عربستان خواهد بود.

البته وجود دشمن مشترکی به نام داعش برای تهران و ریاض به کشورهای غربی و آمریکا این فرصت را ولو برای کوتاه مدت می‌دهد که همکاریهای کوتاه مدتی داشته باشند.

در این مقاله نویسنده آورده است که اگر ایالات متحده اقدامی عملی برای تغییر وضعیت موجود در منطقه به ویژه در روابط بین تهران و ریاض انجام ندهد، حفظ وضعیت موجود فقط به جنگ ختم می‌شود.

در همین رابطه، نشریه آمریکایی هیل نیز به گفت و گوی رادیویی سناتور لیندسی گراهام اشاره کرد که گفته بود، در سفر به خاورمیانه، رهبران سعودی به او گفته‌اند که یک توافق اتمی با ایران، نظیر آنچه در حال پیشرفت است، منجر به مسابقه اتمی در خاور میانه خواهد شد. به گفته این سناتور جمهوریخواه کاهش قیمت نفت از سوی عربستان، برای درهم شکستن ایران طراحی شده است.

روابط ایران و عربستان در پی حمایت ریاض از گروه های تندرو مخالف بشار اسد در سوریه به سردی گرایید. تهران آشکارا از بشار اسد پشتیبانی می‌کند و گروه‌های مخالفی را که توسط عربستان و قطر حمایت می‌شوند، تروریست می‌نامد.

عربستان همچنین به همراه اسرائیل از مهمترین مخالفان برنامه هسته‌ای ایران است.

XS
SM
MD
LG