لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

نتانیاهو ۲۲ بهمن در کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

جان بینر رییس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه از نخست وزیر اسراییل دعوت کرد در نشست مشترک کنگره که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود حضور یابد و در باره اسلام افراطی و همچنین تهدید ایران اتمی سخنرانی کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دفتر نخست وزیری اسراییل گزارش داد بنیامین نتانیاهو این دعوت را پذیرفته است و روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن ماه) در کنگره سخنرانی خواهد کرد.

اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی علیه خود می‌داند و می‌گوید جمهوری اسلامی، که همواره از نابودی اسرائیل سخن گفته است، در صدد دست یافتن به سلاح هسته‌ای بوده و از این رو برای مذاکره با هدف رسیدن به توافق، قابل اعتماد نیست.

نتانیاهو با گفتگوهای آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی با ایران، که از سال گذشته پس از چند سال رکود از سر گرفته شد، مخالف است و خبر دعوت از او توسط رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، یک روز پس از اظهارات باراک اوباما منتشر شد که تهدید کرد هر تحریم جدید علیه ایران توسط نمایندگان کنگره را وتو خواهد کرد.

نمایندگان کنگره آمریکا، که پس از انتخابات میان‌‌دوره‌ای پائیز گذشته اکثریت هر دو مجلس سنا و نمایندگان را کسب کردند، به دنبال تصویب طرحی برای رد یا تایید هرگونه توافق احتمالی اتمی با ایران هستند و از سوی دیگر نیز قصد دارند طرحی را به تصویب برسانند که در صورت شکست مذاکرات، تحریم‌ها علیه ایران تشدید شود.

رئیس جمهوری آمریکا، با این خواسته جمهوریخواهان مخالف است و می‌گوید طرح در صورت تصویب چنین طرحی، در حالی که گفتگوهای دیپلماتیک با ایران در جریان است، موجب انحراف و شکست مذاکرات خواهد شد.

باراک اوباما شب گذشته در سخرانی سالانه خود در نشست مشترک نمایندگان کنگره گفت «بنابر این من هر تحریم جدیدی که پیشرفت های بدست آمده را تهدید کند وتو خواهم کرد. مردم آمریکا از ما انتظار دارند به جنگ به عنوان آخرین چاره بنگریم، و من قصد دارم که به این حکمت وفادار بمانم.»

XS
SM
MD
LG