لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

حمایت اوباما از سیاست‌های اقتصادی دولت در گزارش سالیانه به کنگره


حمایت اوباما از سیاست‌های اقتصادی دولت در گزارش سالیانه به کنگره
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

رئیس جمهوری ایالات متحده در ششمین سخنرانی سالانه خود در نشست مشترک نمایندگان کنگره، با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از دو جنگ طولانی و پرهزینه در طول ۱۵ سال گذشته، اقتصاد کشور را رو به رشد خواند و گفت ما رکود را پشت سر گذاشته‌ایم.

باراک اوباما سخنرانی امسال خود در ساعات پایانی سه‌شنبه در واشنگتن پایتخت ایالات متحده را مانند گذشته با پرداختن به مسائل داخلی آغاز کرد و همانطور که انتظار می‌رفت به تشریح اوضاع اقتصادی کشور پس از یک دوره رکود و رویکرد کاخ سفید در این زمینه پرداخت.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به کاهش نیاز ایالات متحده به واردات نفت، و همچنین پایان ماموریت رزمی آمریکا در افغانستان، گفت «در این لحظه، با اقتصادی رو به رشد، کاهش کسری بودجه، صنعت پویا، و رشد تولید انرژی، ما رکود را پشت سر گذاشته‌ایم، تا آزادانه‌تر از هر کشور دیگری در کره خاکی، آینده خود را رقم بزنیم.»

وی افزود «حال، این بستگی به ما دارد که در ۱۵ سال آینده و دهه‌های پس از آن، آیا اقتصادی را خواهیم پذیرفت که فقط شمار معدودی از ما وضعشان بسیار خوب باشد، یا آن که خود را به اقتصادی متعهد می‌دانیم که درآمدها را افزایش می‌دهد و برای هر کسی که حاضر به کار و تلاش باشد، فرصت لازم را فراهم می‌کند.»

آقای اوباما در ادامه گفت «بنابر این، نتیجه داوری مشخص است. اقتصاد طبقه متوسط کارآمد است. افزایش فرصت‌ها جواب می‌دهد، و تا زمانی که سیاست مانع نشود، همچنان کارآمد خواهد بود.»

رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، با وجود مخالفت جمهوریخواهان که اکنون برای نخستین بار در دوره ریاست جمهوری او اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند، بر افزایش مالیات‌ها با هدف کاستن از نابرابری‌های شدید و شکاف طبقاتی تاکید دارد و می‌گوید تقویت توان اقتصادی طبقه متوسط، که به اعتقاد او موتور محرک اقتصاد آمریکا و رفاه جامعه است، باید در هر برنامه اقتصادی مد نظر قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به بالا بودن میزان شهریه در مؤسسات آموزشی آمریکا، از ارائه طرحی به کنگره برای کاهش هزینه تحصیلات عالی در ایالات متحده خبر داد و از نمایندگان کنگره خواست با تصویب آن، امکان ادامه تحصیل برای همه علاقمندان را فراهم کنند.

لزوم مقابله با تهدیدهای سایبری

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گزارش سالیانه خود به نمایندگان کنگره، که به سخنرانی وضعیت عمومی کشور (state of the union) موسوم است، همچنین به رویکرد ایالات متحده در قبال مسائل عمده بین‌المللی، از جمله حملات اینترنتی و لزوم مقابله با تهدیدهای سایبری اشاره کرد.

آقای اوباما با بیان این که «هیچ کشور خارجی، هیچ هکری، نباید بتواند شبکه‌های اینترنتی ما را تعطیل کند، اسرار تجاری ما را سرقت کند، یا به حریم خصوصی خانواده‌های آمریکایی، بویژه کودکان ما، تعرض کند،» تاکید کرد «ما اطمینان حاصل می‌کنیم که دولت، اطلاعات لازم برای مقابله با تهدیدهای سایبری را هماهنگ کند؛ همانکاری که برای مبارزه با تروریسم انجام داده‌ایم.»

وی در ادامه گفت «امشب ، من از این کنگره می‌خواهم سرانجام قوانینی که برای پاسخگویی بهتر به حمله‌های اینترنتی، مقابله با سرقت اطلاعات شخصی و حمایت از اطلاعات مربوط به کودکان، نیاز داریم را تصویب کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد «اگر ما دست به اقدام نزنیم، کشور و اقتصادمان را در وضعیتی آسیب پذیر قرار داده‌ایم. اگر وارد عمل شویم، می‌توانیم به حفاظت از تکنولوژی‌هایی که فرصت‌های بیشماری را برای مردم در سراسر جهان بوجود آورده‌اند، ادامه دهیم.»

XS
SM
MD
LG