لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

گشایش فصل تازه؛ وزرای خارجه ایران و عربستان دیدار کردند


وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی، برای اولین بار پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، روز یکشنبه با هم دیدار کردند. یک روز بعد، حسن روحانی نیز فرارسیدن روز پادشاهی ملی عربستان را به پادشاه این کشور تبریک گفت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیدار خود با سعود الفیصل را گشایش فصل تازه‌ای در روابط دو کشور و در جهت برقراری صلح و امنیت بین‌المللی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه عربستان هم در پایان این دیدار یکساعته، با اشاره به تلاشها برای مقابله با گروه افراطی دولت اسلامی(داعش) گفت: «ما با آگاهی از اهمیت و حساسیت این بحران و فرصتی که برای مقابله با آن پیش‌رو داریم معتقدیم که با استفاده از این فرصت مغتنم و اجتناب از اشتباهات گذشته می‌توانیم در مقابله با این بحران بسیار حساس به توفیق برسیم.»

عربستان یکی از کشورهایی است که در اتحاد بین‌المللی علیه شبه نظامیان دولت اسلامی ایفای نقش می‌کند. رابطه عربستان با ایران طی سالهای گذشته به سردی گرایید و با اوج گیری بحران سوریه، تیره شد. عربستان به شورشیان مخالف دولت اسد کمک‌رسانی می‌کرد اما ایران آشکارا از دولت بشار اسد در مقابل شورشیان حمایت می‌کرد.

عربستان همچنین بارها نگرانی خود را از برنامه هسته‌ای ایران ابراز کرده است.

پس از یک دوره سردی روابط و تقابل منافع دو کشور در تحولات منطقه‌ای، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای عربستانی خود که در نیویورک انجام شد، گفت: «از نظر من و وزیر خارجه عربستان سعودی این دیدار سرفصل تازه‌ای در روابط دو کشور خواهد بود.»

روز دوشنبه، حسن روحانی در پیامی فرارسیدن روز ملی پادشاهی عربستان را به امیر عبدالله پادشاه این کشور تبدیل گفت و ابراز امیدواری کرد که همکاری میان دو کشور بیشتر شود.

XS
SM
MD
LG