لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

عربستان: ایران باید نیروهای «اشغالگر»ش را از سوریه بیرون بکشد


شاهزاده سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان
شاهزاده سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان

وزیر خارجه عربستان می‌گوید ایران برای کمک به پایان جنگ در سوریه، یمن و عراق، باید باید نیروهایش را از این کشورها خارج کند.

شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان می‌گوید برای کمک به حل مناقشه سوریه، ایران باید نیروهایش را – که وی آن‌ها را «اشغالگر» خواند – از آن کشور بیرون بکشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شاهزاده سعود الفیصل پس از دیدار با همتای آلمانی‌اش فرانک والتر اشتاینمایر در شهر جده، در یک کنفرانس خبری مشترک گفت:
«ملاخظات ما در مورد خط مشی ایران در منطقه‌ است؛ نه کشور و ملت ایران. در بسیاری از مناقشات، ایران بخشی از مشکل است؛ نه راه حل.»
وزیر خارجه عربستان سعودی ایران را متهم کرد که نیروهایش را «به جنگ مردم» سوریه فرستاده است: «به این ترتیب، می توان گفت که نیروهای ایرانی در سوریه، نیروهای اشغالگر» هستند که به بشار اسد – که به گفته وی رهبر «نامشروع» سوریه است، کمک می‌کنند. عربستان سعودی و دیگر کشورهای سنی‌ مذهب حاشیه خلیج فارس از گروه‌های شورشی حمایت می‌کنند که نزدیک به چهار سال است علیه بشار اسد می‌جنگند. تا کنون بیش از ۱۸۰.۰۰۰ نفر، عمدتاً غیرنظامی، در جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند.
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از ایران کمک‌ نظامی و مالی دریافت می‌کند، اما ایران تا کنون حضور نظامیان در سوریه را تکذیب کرده است.
مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک می‌گوید رژیم سوریه از جانب گروه شیعه حزب‌الله لبنان هم حمایت می‌شود. شاهزاده سعود الفیصل همچنین گفت:
«اگر ایران بخواهد که بخشی از راه حل در جنگ سوریه باشد، باید نیروهایش را از سوریه خارج کند؛ در جاهای دیگر، مثل یمن و عراق هم همینطور.»
ایران به حمایت از شورشیان شیعه یمن هم متهم شده – شورشیان شیعه روز ۲۹ شهریور صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند.
از زمان سقوط صدام حسین در سال ۱۳۸۲، روابط ایران با عراق در زمینه‌های دولت و امنیت بسیار نزدیک شده است.
یکی از گروه‌های متعددی که علیه بشار اسد در سوریه می‌جنگند، گروه شورشی «دولت اسلامی» (داعش) است، که عربستان سعودی و چهار کشور عرب دیگر به رهبری آمریکا علیه آن می‌جنگند.
کشورهای عرب یا در حملات هوایی علیه مواضع داعش شرکت جسته‌اند یا از حملات آن حمایت کرده‌اند.
شورشیان سنی دولت اسلامی در پی تصرف بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق، «خلافت» خودخوانده اسلامی اعلام کردند. حملات شورشیان با خشونت‌های بی‌شمار – از جمله قتل عام، سربریدن و اعدام مردان و اسیر کردن زنان و به بردگی جنسی کشاندن آنان – همراه بوده است.
ملک عبدالله، پادشاه عربستان هفته گذشته گفت چنین اقدامات افراطی «ربطی به اسلام ندارد.»

XS
SM
MD
LG