لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

بررسی مقدماتی احتمال وقوع جنایت جنگی در سرزمین‌های فلسطینی


نمایی از ساختمان دیوان کیفری بین‌المللی، در شهر لاهه هلند
نمایی از ساختمان دیوان کیفری بین‌المللی، در شهر لاهه هلند

دیوان کیفری بین‌المللی، بررسی مقدماتی احتمال ارتکاب جنایت جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را آغاز کرد؛ اقدامی که گفته می‌شود راه برای متهم کردن احتمالی طرفین جنگ دو ماهه نوار غزه در تابستان گذشته، یعنی اسرائیل و حماس، را همورا خواهد کرد.

امریک راجیر، سرپرست واحد تحلیل دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی، روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت «درک این مطلب مهم است که بررسی مقدماتی با تحقیقات کیفری تفاوت دارد. این فرایندی است که طی آن، دادگاه اطلاعات مربطو به احتمال وقوع جنایت جنگی از ماه ژوئن سال گذشته (میلادی) به این طرف را گردآوری می‌کند، سپس ما آن را ارزیابی می‌کنیم تا مشخص شود که تحقیقات جنایی آغاز شود یا پرونده بسته شود، یا آن که تحقیقات بطصورت گسترده‌تری ادامه یابد.»

دادستان دیوان لاهه روز جمعه گفته بود بررسی جنایات جنگی، که ممکن است در سرزمین‌های فلسطینی روی داده باشد، در کمال بی‌طرفی و استقلال انجام خواهد شد.

دیوان کیفری بین‌المللی با این بررسی، به عمق روند جنگ تابستان گذشته بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه می‌پردازد؛ جنگی که اواخر ژوئیه آغاز شد و در ۲۶ اوت ۲۰۱۴ میلادی (۴ شهریور ماه) با اعلام آتش‌بس به پایان رسید، و طی آن ۲۱۰۰ فلسطینی و ۷۳ اسرائیلی کشته شدند.

به گفته امریک راجیر روند بررسی در این مورد، راه را برای تحقیقات کاملی هموار می‌کند که ممکن است چند ماه یا حتی چند سال به درازا بکشد و می‌افزاید «دادگاه به ادعاها علیه همه طرف‌ها رسیدگی می‌کند، تا ببیند اسرائیلی‌ها یا فلسطینی‌ها مرتکب جنایت جنگی شده‌اند، یا خیر. بررسی دادگاه بی‌طرفانه و مستقل خواهد بود.»

سرپرست واحد تحلیل دادستانی دیوان در ادامه گفت «قانون برای طول مدت این بررسی، زمان و مهلت خاصی مقرر نکرده است. مدت بررسی بستگی به عوامل زیادی دارد؛ این که به ما اجازه دسترسی به محل جنگ داده شود و همکاری‌ها خوب باشد یا خیر. وضعیت حقوقی در مناطق هر دو طرف هم در این باره دخیل است.»

اگر دلایل اتهام کافی باشد دادگاه برای عوامل دخیل در پرونده احضاریه خواهد فرستاد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از اقدام مقدماتی دیوان انتقاد کرده است. این دیوان مورد انتقاد فلسطینی‌ها نیز قرار گرفته، که به گفته آنها، تمام تمرکز خود را بر شرارت‌های جنگی در آفریقا متمرکز کرده و به عملیات اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی توجهی نشان نداده است.

برخی از ناظران بر این عقیده هستند که راکت پرانی‌های حماس از غزه به سوی اسرائیل و همچنین بمباران‌های غزه توسط نیروهای اسرائیلی، می‌تواند موجب شود که دادگاه هر دو طرف را تحت پیگرد قرار دهد.

XS
SM
MD
LG