لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

اسرائیل می‌گوید در تحقیقات سازمان ملل درباره جنگ غزه همکاری می‌کند


دولت اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد با تحقیقات سازمان ملل متحد درباره حملات نیروهای اسرائیلی به تاسیسات آن سازمان در جریان جنگ دو ماهه غزه در تابستان گذشته همکاری خواهد کرد.

این در حالی است که هفته گذشته، اسرائیل اعلام کرده بود با تحقیقات جداگانه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد اتهام ارتکاب جنایات جنگی در جریان درگیری‌های غزه همکاری نخواهد کرد و با متهم کردن رئیس کانادایی شورا به داشتن گرایش‌های ضد اسرائیلی، مدعی شد یافته‌های آن تحقیقات، از پیش تعیین شده است.

اوایل آبان ماه یک کمیته حقوق بشر سازمان ملل از اسرائیل خواست در تحقیقات درباره مواردی از جنایت‌های جنگی سربازانش در سه جنگ اخیر در غزه همکاری کند و فرماندهان نظامی که به این خشونت‌ها دست زده‌اند را محاکمه کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل نوشت برخلاف تحقیقات شورای امنیت، تحقیقاتی که به دستور دبیرکل سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد، اصالت دارد و می‌تواند برای اسرائیل کمک‌کننده باشد.

بان کی مون ماه سپتامبر گذشته یک ژنرال بازنشسته هلندی و فرمانده سابق هیات صلح‌بان سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو را مامور کرد تا این تحقیقات را سرپرستی کند.

در جریان جنگ غزه، شش مرکز متعلق به سازمان ملل متحد هدف آتش نیروهای ارتش اسرائیل قرار گرفت و موجب کشته شدن دست کم ۱۲ نفر شد.

اسرائیل در توضیح گفته است نیروهای گروه فلسطینی حماس از تاسیسات سازمان ملل متحد به منظور انبار راکت استفاده می‌کردند و به همین دلیل ارتش اسرائیل آنها را هدف حمله قرار داد.

در جریان جنگ ۵۱ روزه اسرائیل با فلسطینیان، ۲هزار و صد فلسطینی که بیشترآنان از مردم عادی بودند، و ۶۷ سرباز اسرائیلی و شش شهروند عادی اسرائیلی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG