لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

رای قانونگذاران آرژانتین به توافق با ایران در مورد پرونده آمیا


تظاهرات اعتراضی خانواده و دوستان قربانیان بمبگذاری آمیا در آرژانتین - آرشیو
تظاهرات اعتراضی خانواده و دوستان قربانیان بمبگذاری آمیا در آرژانتین - آرشیو
قانونگذران در آرژانتین، توافق میان دولت های ایران و آرژانتین برای تشکیل «کمیته حقیقت یاب» در مورد یک بمبگذاری مرگبار در سال ۱۹۹۴ را تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قانونگذاران آرژانتین روز چهارشنبه به تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان آرژانتین، موسوم به بمبگذاری آمیا، رای دادند. در آن بمبگذاری ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر مجروح شدند.

توافق دولت ایران و دولت آرژانتین بر سر پرونده آمیا، اعتراض شدید سیاست مداران احزاب مخالف، جامعه یهودیان آرژانتین و همچنین دولت اسراییل را در پی داشته است.

بلوک حامی دولت کریستیا کرشنر، رییس جمهوری آرژانتین در مجلس نمایندگان این کشور، توانست با ۱۳۱ رای موافق در برابر ۱۱۳ رای مخالف، توافق ایران و آرژانتین را تایید کند. هفته گذشته مجلس سنای آرژانتین این توافقنامه را تایید کرده بود.

آرژانتین در سالیان گذشته ایران را متهم پرونده بمبگذاری مرکز خیریه یهودیان آمیا معرفی کرده است. تهران این اتهام را رد کرده است. پیشتر سفارت اسراییل در آرژانتین نیز هدف یک حمله مشابه قرار گرفته بود.

دولت آرژانتین می گوید این توافق باعث خواهد شد که مسیر بازجویی از متهمان ایرانی پرونده بمبگذاری آمیا توسط یک قاضی آرژانتینی هموار شود.

از جمله متهمان پرونده آمیا، احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی اکبر ولایتی هستند که درخواست بازداشت بین المللی آنها صادر شده است.

علی فلاحیان وزیر سابق اطلاعات و محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران شده اند، از دیگر متهمان بمبگذاری آمیا هستند.

مجلس شورای اسلامی در ایران باید برای به اجرا در آمدن موارد توافق دولت های آرژانتین و ایران، آن را تایید کند.
XS
SM
MD
LG