لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

سناتور کورکر از تهیه طرح اعطای حق تایید یا رد توافق اتمی با ایران خبر داد


طرح اعطای حق رد یا تصویب هرتوافق اتمی با ایران به کنگره در دست تهیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

تهیه و تصویب طرحی که توانایی سنای آمریکا برای محدود کردن اختیارات رییس جمهوری برای توافق هسته ای با ایران را محدود می کند، می تواند به نخستین چالش سیاست خارجی جمهوریخواهان با باراک اوباما تبدیل شود.

سناتور باب کورکر رییس جمهوریخواه جدید کمیته روابط خارجی سنا روز پنجشنبه ، در گردهمایی حزبی جمهوریخواهان گفت ما در حال تهیه پیش‌نویس طرحی هستیم که به کنگره آمریکا این حق تایید و یا رد هر گونه توافق اتمی با ایران را اعطا خواهد کرد. حقی که کنگره تاکنون از آن برخوردار نبوده است.

این نخستین بار نیست که سناتور کورکر درباره چنین طرحی صحبت می‌کند. او و برخی دیگر از سناتورهای جمهوریخواه در ماه دسامبر نیز تلاش کردند مشابه این طرح را در سنا مطرح کنند، اما هری رید رهبر اکثریت وقت دموکرات سنا از طرح آن جلوگیری کرد .

سناتور کورکر در نوامبر گذشته در گفتگو با خبرنگاران گفته بود «پس از گذشت یک سال از مذاکرات هسته‌ای با ایران، این تمایل در کنگره وجود دارد که به سرعت در این موضوع سهیم شده و مطمئن شود که رای کنگره در فرجام این موضوع به نحوی در نظر گرفته شود. اما احساس من این است که سریعا در جهت قانونگذاری در این زمینه حرکتی صورت خواهد گرفت.»

با آن که جمهوریخواهان اکنون اکثریت سنا را در اختیار دارند، اما دموکرات‌ها با حمایت از سیاست رئیس جمهوری آمریکا، با طرح‌های تحریمی جدید علیه تهران مخالفت می‌کنند. از جمله سناتور کریس مورفی که در ماه دسامبر در مخالفت با طرح پیشنهادی سناتور کورکر در سنا گفت «ما در مرحله حساسی از مذاکرات با ایران هستیم و این طرح موجب تضعیف مذاکرات خواهد شد و حامل این پیام خواهد بود که کنگره با رییس جمهوری و تیم مذاکره‌کننده، هماهنگ نیست.»

باراک اوباما نیز بارها هشدار داده است که اعمال تحریم‌های جدید، موجب انحراف گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران می‌شود و تهدید کرده که هرگونه مصوبه تحریم های جدید از سوی کنگره را وتو خواهد کرد.

بر اساس ایین نامه کنگره تصویب هرلایحه ای نیاز به ۶۰ رای دارد و جمهوریخواهان در سنا تنها ۵۴ کرسی دارند. علاوه بر این، جمهوریخواهان برای لغو وتوی رییس جمهور به ۶۷ رای نیاز دارند.

سناتور کورکر روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سناقصد دارد طرح پیشنهادی او را تا حد امکان به سرعت به تصویب برساند. وی تاکید کرد که بحث بر سر این طرح و ارزیابی آن، اواخر ماه جاری و یا اوایل فوریه آغاز می شود.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG