لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

جان کری: برای ابراز همدردی مردم آمریکا به فرانسه آمده‌ام


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، برای ابراز همدردی با مردم فرانسه به پاریس رفت.

این در حالی است که به دنبال حملات تروریستی هفته گذشته در فرانسه، رئیس جمهوری آن کشور سعی دارد جو را آرام کند، بویژه آن که تازه‌ترین شماره نشریه شارلی ابدو، تصویری از پیامبر اسلام را در صفحه اول خود منتشر کرد و واکنش‌ها به وقایع اخیر همچنان ادامه دارد.

جان کری در توضیح گفت «سفر من به فرانسه برای در آغوش گرفتن پاریس و ابراز محبت مردم آمریکا به فرانسه و دوستمان در آنجاست ... دوستانی که اوقات بدی داشته‌اند. من هیچ راهی جز ادامه دوستی و حس مسئولیت به عنوان دوستان خوب و متحدین دیرینه در تاریخمان نمی‌بینم.»

قرار است آقای کری با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه فرانسه ملاقات کند. سفر از پیش برنامه ریزی نشده وزیر خارجه آمریکا به پاریس، در پی انتقادها از دولت بارا ک اوباما است که مقامی بلندپایه را برای شرکت در راهپیمایی روز یکشنبه، به پاریس اعزام نکرد. روز دوشنبه کاخ سفید اذعان کرد که اشتباه کرده است.

اما در پاریس، رئیس جمهوری فرانسه سعی دارد آرامش را به کشورش بازگرداند. وی روز پنجشنبه به مؤسسه جهان عرب، که یک مرکز فرهنگی است، رفت و از ابراز همدردی جهان عرب با فرانسه، تشکر کرد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت «در هر سفر به جهان عرب من بخاطر داشتم که اسلام با دموکراسی قابل تطابق است؛ و ما باید همه تعصب‌ها را، که در فرانسه هم هست، کنار بگذاریم. فرانسویانی که مسلمان هستند، همان حقوق و مسئولیتی را دارند که دیگران دارند.»

در عین حال آقای اولاند خواست که همه شهروندان فرانسه به ارزش‌های آن کشور احترام بگذارند.

در برلین، مجلس آلمان به احترام قربانیان هفته گذشته در پاریس یک دقیقه سکوت کرد. در جلسه ابتدا رئیس مجلس با مردم فرانسه ابراز همدردی کرد و سپس آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، از شارلی ابدو دفاع کرد که از آزادی بیان بهره می‌برد. خانم مرکل درعین حال قول تأمین امنیت یهودیان و مسلمانان در کشورش را داد و گفت «ما نمی‌گذاریم اعمال تروریستی اسلامگرایان، مسلمانان آلمان را زیر ذره بین قرار دهد. از هر آزار و اذیت مسلمانان و شک کردن به آنها در آلمان، جلوگیری می‌کنیم.»

صدر اعظم آلمان در ادامه افزود زندگی یهودی متعلق به ماست. وی روز دوشنبه هم گفته بود اسلام متعلق به آلمان است.

حدود ۴ میلیون مسلمان در حال حاضر در آلمان زندگی می‌کنند و حزب خانم مرکل و مخالفان سیاست مهاجرت، از او در این زمینه به شدت انتقاد می‌کنند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG