لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

واشنگتن، میزبان کنفرانس امنیت خواهد بود


اریک هولدر، دادستان کل و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا
اریک هولدر، دادستان کل و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا

اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده آمریکا که در رأس هیأت دولت این کشور در تجمع پاریس شرکت کرده است، گفت آمریکا از متحدان خود برای شرکت در کنفرانس امنیت در واشنگتن دعوت کرده است.

اریک هولدر روز یکشنبه پس از ملاقات با همتایان اروپایی خود در پاریس، به خبرنگاران گفت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای جلوگیری از خشونت افراط گریان، از متحدان آمریکا دعوت کرده است تا در کنفرانس امنیت در شهر واشنگتن شرکت کنند. این کنفرانس قرار است هجدهم ماه فوریه برگزار شود.

آقای هولدر گفت: «ما همه متحدان آمریکا را برای گفتگو پیرامون مقابله با خشونت افراط گرایان در جهان ، در واشنگتن گرد هم می آوریم.»

دادستان کل آمریکا همچنین گفت مقابله با افراط گرایی مقابله با تروریست‌ها وعواملی است که به گرایش‌های افراطی دامن می زند: «ما باید نه تنها کسانی را که به چنین جنایت‌های فجیعی دست می زنند به سزای عملشان برسانیم، بلکه باید با ریشه‌های بروز گرایش‌های افراطی در میان مردم که آنان را به اقدامات ضد بشری سوق می‌دهد، برخورد کنیم.»

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد کنفرانس امنیت در واشنگتن، بر شیوه‌ها و تلاش‌های موثر که کارشناسان آمریکایی در مقابله با افراط گرایی ارزیابی و تدوین کرده اند‌، تاکید خواهد کرد.

وزیر کشور فرانسه‌، برنارد کازنو نیز گفت وزرای کشورهای متحد فرانسه در پاریس توافق کردند که در تلاش برای جلوگیری از حملات افراط گرایان، بدون آن که حقوق شهروندی اشخاص نقض شود و یا بدون آن که سفرهای بین مرزی در اروپا مختل شود، تدابیر امنیتی بهتر و موثرتری از قبیل زیر نظر داشتن مسافران مشکوک، به اجرا گذاشته شود.

وزیر کشور فرانسه می‌گوید همه بر لزوم اجرای چنین اقداماتی که بتواند از سفر تروریست‌ها جلوگیری کند اعتقاد دارند.

در همین حال ، همزمان با تلاش پلیس فرانسه برای یافتن حیات بومدین، زن مظنون به همدستی با تروریست‌های فرانسه، نخست وزیر ترکیه، احمد داوود اغلو گفت همکاری اطلاعاتی دو کشور فرانسه و ترکیه در این باره ادامه دارد: «همکاری اطلاعاتی فرانسه و ترکیه ریشه‌های قوی دارد و پس از حمله پاریس همکاری فشرده‌ای را در این رابطه آغاز کردیم.»

مقام های ترکیه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفتند بر اساس تصاویری که از حیات بومدین منتشر شده است وی روز دوم ژانویه با نام مستعار وارد دومین فرودگاه بزرگ شهر استانبول شد و دو روز پس از آن به شهری در نزدکی مرز سوریه سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG