لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

افزایش تدابیر امنیتی در مناطق «حساس» فرانسه


افزایش تدابیر امنیتی در فرانسه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

به دنبال حملات مرگبار تروریستی هفته گذشته در پاریس، فرانسه امنیت مناطق «حساس» را با استقرار حدود ۱۰ هزار نیرو افزایش می دهد.

وزیر دفاع فرانسه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت نیروهای امنیتی تا شب سه شنبه مستقر خواهند شد. وزیر کشور فرانسه نیز گفت حدود نیمی از نیروها از ۷۱۷ مدرسه یهودیان در فرانسه محافظت خواهند کرد. یک سوپرمارکت یهودیان در فرانسه از جمله اهداف حملات تروریستی هفته گذشته بود.

این دو وزیر پس از نشست کابینه که در مورد تدابیر امنیتی با حضور فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه برگزار شد، این موضوع را اعلام کردند.

همچنین روز دوشنبه، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت که روزهای پنجشنبه و جمعه به فرانسه می رود تا در گفتگوها در مورد اقدامات ضد خشونت های افراطگرایان صحبت کند.

او گفت پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، و اطلاعات آمریکا با مقامات فرانسوی هماهنگی می کنند.

در همین حال مقامات امنیتی هنوز به دنبال حیات بومدین، شریک زندگی یکی از مردان مسلح حملات هفته گذشته، اَمِدی کولی‌بالی هستند که پلیس می گوید پنجشنبه گذشته یک مامور پلیس را کشت و روز جمعه نیز چهار نفر را پس از گروگان گیری در یک سوپرمارکت یهودیان کشت.

خبرگزاری دولتی آناتولی در ترکیه به نقل مولود چاوش اوغلو، وزیر امورخارجه این کشور نوشت بومدین دوم ماه ژانویه (۱۲ دی) از مادرید به ترکیه سفر کرد، در هتلی در استانبول اقامت داشت و هشتم ژانویه (۱۸ دی) به سوریه رفت. چاووش اغلو گفته حیات بومدین روز پنج شنبه، همان روزی که کولی‌بالی یک پلیس زن در پاریس را به ضرب گلوله کشت، وارد خاک سوریه شده است.

افکان علاء، وزیر کشور ترکیه نیز گفت کشورش برای بازداشت حیات بومدین هشداری از فرانسه دریافت نکرده بود. او گفت ترکیه زمانی مانع ورود افراد به خاکش می شود که دیگر کشورها از جمله کشور مبدا در مورد آن فرد پیشتر هشدار داده باشد و چنین هشداری در خصوص این فرد وجود نداشت.

یک ویدیو که در شبکه های اجتماعی اینترنت دو روز بعد از کشته شدن کولی‌بالی منتشر شد، به گفته پلیس، او را نشان می دهد که می گوید اقدامات مرگبار در پاریس، انتقامی برای شرکت فرانسه در حملات هوایی تحت رهبری آمریکا علیه پیکارجویان «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه بوده است.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه هم روز دوشنبه تاکید کرد خطر حمله های تروریستی در این کشور هنوز وجود دارد. او از مردم و نیروهای امنیتی خواست هوشیار باشند. او همچنین راهپیمایی همبستگی با مردم فرانسه در روز یکشنبه در پاریس را افتخار فرانسه خواند.

والس گفت: ««راهپیمایی دیروز افتخاری برای فرانسوی ها بود. آن چه توجه مرا بیش از همه جلب کرد، سکوت حاکم بر پاریس بود. گرمی و حضور خانوادگی مردم آرامش دهنده بود.»

روز یکشنبه، بیش از چهل نفر از رهبران جهان به همراه فرانسوا اولاند، و یک میلیون و ششصد هزار نفر در این راه پیمایی شرکت کردند. در این روز همچنین ده ها هزار نفر در شهرهای مختلف جهان از جمله در واشنگتن و نیویورک، در همبستگی با مردم فرانسه راهپیمایی کردند.

XS
SM
MD
LG