لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۸

آمادگی سوریه برای ملاقات با مخالفان در روسیه


علامت نصب شده در بزرگراه شمال - جنوب اصلی، بين «حلب» و دمشق، سمت و سوی حلب را نشان می‌دهد.
علامت نصب شده در بزرگراه شمال - جنوب اصلی، بين «حلب» و دمشق، سمت و سوی حلب را نشان می‌دهد.

روسیه: نشست بین حکومت سوریه و اپوزيسيون «غيررسمی» و در اواخر ماه ژانویه صورت خواهد گرفت

حکومت سوریه می‌گوید برای پایان دادن به جنگ داخلی چهارساله کشور، حاضر است با رهبران اپوزيسيون در مسکو ملاقات کند.

وزارت امور خارجه سوريه، روز شنبه ۶ دی‌ماه (۲۸ دسامبر) اعلام کرد برای يافتن راه‌حل بحران آماده شرکت در «جلسه‌ای مقدماتی و مشاوره‌ای» در روسیه است.

با این حال، موانعی سر راه يافتن مبانی صلح وجود دارد. در تماس‌گيری‌های اوليه بمنظور پايان دادن به درگيری‌ها هيچ‌گونه تماسی با گروه شبه نظامی حکومت خودخوانده اسلامی، که کنترل یک‌سوم سوریه را به‌دست دارد، گرفته نشده است. ساير گروه‌های مخالف در واکنش به چشم انداز ملاقات با مقامات سوریه در مسکو متحد نیستند.

وزارت امور خارجه روسیه گفت، نشست بین حکومت سوریه و اپوزيسيون ​ «غيررسمی» خواهد بود و انتظار می‌رود در اواخر ماه ژانویه صورت گيرد.

در تلاش‌های دیپلماتیک اوایل سال جاری برای پایان دادن به بحران، از جمله دو دور مذاکرات صلح با میان‌جیگری سازمان ملل متحد، پیشرفت کمی حاصل شد.

درگیری سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ با اعتراضات صلح‌آمیزی به رئیس‌جمهوری، بشار اسد، آغاز شد، اما اين اعتراضات به سرعت به ورطه جنگی داخلی درغلطيد بطوری‌که تاکنون تقريبا ۲۰۰هزار نفر در آن جان باخته‌اند.

سازمان ملل متحد در این ماه اعلام کرد ۱۲ ميليون و ۲۰۰ هزار نفر اکنون به کمک‌های انسانی نياز دارند. از اين تعداد ۷ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر در داخل کشور و تقريبا ۴ ميليون نفر در کشورهای ترکيه، لبنان، اردن، عراق و مصر آواره‌اند.

XS
SM
MD
LG